BASINDAN YAZILAR
Aile Bakanlığı Yetim, Öksüz ve Asker Çocuklarına Aylık Vermeye Başladı / Ahmet Arıcan - MuhasebeTR

Aile Bakanlığı Yetim, Öksüz ve Asker Çocuklarına Aylık Vermeye Başladı / Ahmet Arıcan

 Değerli okurlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 7 Mayıs 2015 tarihi itibariyle muhtaç durumdaki yetim ve öksüz çocuklar ile asker çocuklarına aylık 100 TL aylık verilmesi uygulamasını başlattı.

Bugünkü köşe yazımızda, yetim ve öksüz çocuklar ile asker çocuklarına verilecek yardım (aylık) ile ilgili açıklamalarda bulunmaya çalışacağız. 

Yardım veya aylık programıyla ilgili aşağıda detaylı bilgiler yer almaktadır. 

1) Annesi veya babası vefat etmiş ya da babası askerde olan 18 yaşından küçük çocuklardan; 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında muhtaç durumda olanlara (18 yaşından küçük muhtaç durumdaki yetim/öksüz çocuklar ile asker çocuklarına) aylık (yardım) yapılacaktır. 

2) Bu yardım programı ile 18 yaşından küçük muhtaç durumdaki yetim/öksüz çocuklar ile asker çocuklarının sağlıklı büyümeleri ile eğitim ve öğretim hayatlarını sorunsuz bir şekilde tamamlamalarına destek olunması ve bunlar üzerinde yoksulluğun sebep olduğu duygusal gelişimlerdeki eksikliğin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. 

3) Bu programdan yaklaşık olarak 175.000 yetim/öksüz çocuk ile 16.000 asker çocuğunun yararlanacağı öngörülmektedir.

4) Bu yardım programı kapsamında, 18 yaşından küçük muhtaç durumdaki yetim/öksüz çocuklar ile asker çocuklarından her birine aylık 100 TL düzenli nakdi yardım yapılacaktır.

5) Yardım programına başvurular, resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacaktır. Yardım programı kapsamında ilk başvurunun alınmasına 7 Mayıs 2015 tarihinde başlanılmıştır. 

6) Yardım programı kapsamında yapılacak ilk ödemeler, 1 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilecektir.  

7) Yetim, Öksüz ve Asker çocuğu aylığı almak isteyen çocuk, eğitim ve öğretim şartı aranmadan 18 yaşını dolduruncaya kadar aylık alabilecektir. 

8) 2022 sayılı yasa kapsamından engelli aylığı alan çocuklar ve sosyal ekonomik destek (SED) alan çocuklar, yetim, öksüz ve asker çocuğu aylığından faydalanamayacaktır. 

9) Şartlı eğitim ve sağlık yardımı alan çocuklar yetim, öksüz ve asker çocuğu aylığından faydalanabilecektir.

(Kaynak: Yeni Asya | 09.05.2015)

GÜNDEM