BASINDAN YAZILAR
İşsize 2 Bin Lira Maaş - MuhasebeTR

İşsize 2 Bin Lira Maaş

İŞKUR, işsizlik maaşı için çalışma başlattı. Çalışmaya göre, maaş sınırı 2 bin liraya çıkacak. Başvurmak için de 30 günlük prim yeterli olacak
İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken para 80 milyar liraya ulaşırken, sigortadan yararlanma koşulları esnetiliyor. İşsizlik maaşının artırılması, işsizlik sigortasından yararlanma süresinin uzatılması ve koşullarının yumuşatılması planlanıyor.

SÜRELER KIS ALACAK
Türkiye İş Kurumu'nun yaptığı çalışmaya göre; işsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor. Halen 476-953 lira arasında olan işsizlik maaşının da kademeli olarak artırılması gündemde. Edinilen bilgiye göre; yeni sistemde işsizlik maaşının kişi adına yatan prime göre tespit edileceği belirtiliyor. Yüksek maaşla çalışan birisinin 2 bin liraya kadar aylık işsizlik maaşı alabilmesinin önü açılmış olacak. Mevcut sistemde kişi ne kadar maaş alırsa alsın brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazla işsizlik maaşı alamıyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.04.2015)

GÜNDEM