BASINDAN YAZILAR
Eksik Günlere Borçlanma Hakkı / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Eksik Günlere Borçlanma Hakkı / Ali Şerbetçi

 Eksik günlerimi borçlanma ile tamamlayıp 4.5 yıl çalıştığım şirketten tazminatımı alabilir miyim? İşten ayrıldıktan sonra ne kadar daha sağlık yardımı alabilirim? Ya da nasıl sağlık yardımı alırım? 5...731084 Nolu SMS
İşe başlangıcınıza göre sigortalılık sürenizi tamamlamışsanız ve eksik prim günlerini borçlanıp ödeyerek prim gününüzü de tamamladığınız takdirde sadece yaşı bekleyecekseniz SGK'dan bu süreleri doldurduğunuza ilişkin alacağınız yazı ile işverenliğe müracaat ederek tazminatınızı alabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra toplamda 100 gün daha sağlık yardımı alırsınız. 100 gün tamamlandıktan sonra çalışmamanız durumunda genel sağlık sigortası primi ödemelisiniz. Bunun için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Ailedeki kişi başına düşen gelire göre de ya devlet tarafından sağlık hizmeti alacak ya da genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekecektir. 

Çalıştığım işin ağır olmasından dolayı kendi isteğimle işten ayrılmak zorunda kaldım. İşin ağır olduğunu belirtip mahkemeye versem kazanabilir miyim? Beni bu konuda aydınlatır mısınız? Çünkü kendi isteğimle ayrılınca 2.5 yıllık tazminatımı alamadım. 842740 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre işin ağır olmasından dolayı kendi isteğiyle işten ayrılmak tazminat hakkı doğurmaz. Bunu mahkemeye de verseniz bir sonuç alamazsınız. Ancak, tazminat hakkının doğması için işverenin sizi iş sözleşmesinde belirtilen işler dışında işler vererek çalışırmış veya kasıtlı olarak yıldırma ve bezdirme uygulamak için fazla ve ağır iş vermiş olması durumunda, dava açarak tazminat talep etme hakkınız olabilirdi.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

 06.08.1978 doğumluyum, 2001 yılında çalışmaya başladım. Ne zaman emekli olurum? 5...185416 
İşe başlangıcınıza göre; 60 yaş ve 7000 prim günle tam emeklilik, 25 yıl, 4500 prim gün ve yine 60 yaşla kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Bu durumda 60 yaşınızın dolacağı 06.08.2038 tarihine kadar en az 4500 prim gün ödemeniz gerekiyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 28.04.2015)

GÜNDEM