BASINDAN YAZILAR
Emekli Olma Şartlarını Sigorta Başlangıcı Belirler Tarihi Belirliyor / Ahmet Arıcan - MuhasebeTR

Emekli Olma Şartlarını Sigorta Başlangıcı Belirler Tarihi Belirliyor / Ahmet Arıcan

 Soru 1: 75 yaşındayım. Eşim SSK emeklisi. 2420 gün SSK primim var. Nasıl ve hangi şartlarda emekli olabilirim?Nuri GEDİK

Cevap 1: Emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. Şayet sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999’dan önceyse, priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 

***

Engelli hakkıyla 3600 gün prim ödeyip 15 yılı doldurmanız gerek

Soru 2: 1987 doğumluyum. Yüzde 68 engelli raporum var. Vergi indiriminden yararlanıyorum. SSK başlangıç tarihim 26 Aralık 2007 olup, 2176 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?  Asım KALDIR

Cevap 2: Sigorta başlangıç tarihinizde malul derecesinde engelli olduğunuzdan emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. 1424 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 15 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 26 Aralık 2022’de emekli olabilirsiniz.

***

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Asker Aylığı başvurusu yapın

Değerli okurlar son zamanlarda bu köşemize askere giden kişilerin geride kalan eş veya anne, babasına herhangi bir maddî/parasal yardım yapılıp yapılmayacağı sorulmaktadır. Bilindiği üzere, 2013 yılından beri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından, askere gitmiş muhtaç durumdaki asker çocuklarının geride kalan eş ve anne, babalarına aylık 250 TL aylık bağlanmaktadır. Bu aylık, asker silâh altında olduğu sürece, devam etmektedir. Ancak, asker aylığı alabilmek için öncelik asker eşinindir. Askerin kardeşleri bu aylıktan faydalanamaz. Asker evli değilse, bu aylığı anne veya babası alır. Anne veya babanın veya asker eşinin askerle birlikte aynı hanede yaşama veya bulunma zorunluluğu yoktur. Asker maaşını her il veya ilçede kurulu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bağlamaktadır. Bu aylığın bütçesi ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından gitmektedir. Asker aylığı almak için iki şart vardır. Bunlardan birincisi; bu aylığa kim başvuru yapıyorsa, (askerin eşi, anası veya babası) o kişinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından muhtaç durumda olduğunun kabul edilmesi gerekmektedir. Muhtaçlık için herhangi bir şart (asgarî ücretin üçte birisi veya ikisi gibi) bulunmamaktadır. Evi olan muhtaç, arabası olan muhtaç değil gibi bir durum yoktur. Mütevelli heyeti şartlarını belirlediği kişiyi muhtaç sayabilir. Asker aylığı için ikinci şart ise, sosyal güvence şartıdır. Askerin eşi bu asker aylığı için başvuruyorsa, asker eşinin kendisinin sosyal güvenceli olmaması gerekir. Askerin annesi bu yardım programı için başvuruyorsa, anne ve babanın, baba başvuruyorsa, anne ve babanın sosyal güvenceli olmaması gerekir.

Sosyal güvenceden anlaşılması gereken, uzun vadeli sigorta kolları kapsamında aylık ve gelir almamaktır. Özetle, şunu söylemek istiyoruz. Asker olan bir tanıdığınız ve yakınınız varsa, bu kişi askerde olduğu sürece aylık 250 TL Aile Bakanlığından yardım alma imkânı vardır. Bu kişiler için, en kısa sürede her il ve ilçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapılması gerekmektedir.

(Kaynak: Yeni Asya | 11.04.2015)

GÜNDEM