BASINDAN YAZILAR
Anneye 300 Euro Dadı Parası - MuhasebeTR

Anneye 300 Euro Dadı Parası

 24 aylıktan küçük çocuğu olan anneler dikkat! Çalışmaya başladığınızda devlet her ay 300 euro dadı parası veriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 1 Nisan'dan itibaren uygulanacak proje ile 0-24 ay arasında çocuk sahibi annelere, çocuk bakıcısı tutabilmeleri için aylık yaklaşık 300 euro hibe desteği sağlanacak. Çocuğuna tek başına bakıp engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere yapılacak hibe desteği ise 390 euro olacak. Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, 'Evde Çocuk Bakım Projesi' ile yaklaşık 10 bin kadının iş hayatına dönmesinin hedeflendiğini bildirdi. Projenin 2017 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacağını belirten Erol, 30 aylık proje için Antalya, Bursa ve İzmir'in pilot iller seçildiğini ifade etti. Çocuklar 36'ncı ayını doldurana kadar hibe desteği sağlanacağını kaydeden Erol, "Üç pilot ilde istihdamı desteklenecek kadın sayısı 5 bin anne, 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere toplam 10 bin düzeyindedir" dedi.

KAYITLI İSTİHDAM ARTACAK
Projede hibe desteğinin Avrupa Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağını açıklayan Erol, bütçenin yaklaşık 38 milyon eurosunun annelere mali destek olarak hibe edilmesinin planlandığının altını çizdi. Erol, proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması ve annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönmesinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

BAŞVURU İNTERNETTE
Projeden yararlanmak isteyen anne ve bakıcıların aynı illerde ikamet etmesi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şart. Annelerin başvuru anında sigortalı çalışan olması, çocuk bakıcılarının ise en az ilkokul mezunu olması gerekiyor. Başvurular internet ortamından alınacak. Projeden yararlanmak isteyen anneler ile bakıcılar www.sgk. gov.tr adresinden başvuracak.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 26.03.2015)

GÜNDEM