BASINDAN YAZILAR
Torba Dolusu Müjde - MuhasebeTR

Torba Dolusu Müjde

 Hükümet, milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba teklifi Meclis'e sundu. Torbadan doğum yardımı, çeyiz ve konut desteği çıktı. 47 bin öğretmen alımı için de kadro ihdas edilecek

 

Hükümet, 7'den 70'e milyonlarca kişiyi ilgilendiren müjde paketini Meclis'e sundu. Buna göre; devlet birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk ve sonraki çocuklar için 600 lira yardım yapacak. Evlenenin çeyizine, ev alanın konut hesabına devlet desteği sağlanacak. 47 bin öğretmen alımı için kadro ihdas edilecek. Sosyal yardımlardan sermaye piyasalarına, vergi düzenlemelerinden yatırımlara teşviğe kadar önemli düzenlemeler içeren torba yasa tasarısı, komisyonda kabul edildikten sonra Genel Kurul'a getirilecek. Torba Yasa'nın gelmesi ile birlikte görüşmeleri süren İç Güvenlik Paketi'ne ara verilecek, öncelik bu sosyal düzenlemelere verilecek.

Tasarıda dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

ÇEYİZ HESABI AÇILIYOR: Devlet evleneceklere azami 5 bin lira destek sağlayacak. Bakanlar Kurulu tutarı 3 katına çıkarabilecek.

3 ÇOCUĞA BİN 300 LİRA: Türk vatandaşı olan her anne veya babaya birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk ve daha sonraki çocuklar için ise 600 lira doğum yardımı yapılacak.

ÖĞRETMEN KADROSU: Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen unvanlı kadro ihdas edilecek. Buna göre, öğretmen unvanlı kadrolardan 45 bin adedi ile Bakanlık'a ait diğer hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320'sine bu yıl atama yapılacak.

KREDİ GARANTİSİ ARTIYOR: Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı amacıyla firmalara kredi garantisi veren ve kredi garanti kurumlarına sağlanan destek miktarı artırıldı. Uluslararası uygulamalarda kredi garanti kurumları, mevcut sermayelerinin belirli bir katına kadar kefalet sağlayarak kaldıraç sağlıyor.

PİYASA VURGUNUNA HAPİS: Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış, bilgi veren, yorum yapanlar 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar para cezası ile cezalandırılacak.

KONUT DEVRİNE EK SÜRE: Ön ödemeli konut satışında inşaat projelerinin devir süresi 36 aydan 42 aya çıkarılıyor. Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı olacak. Satıcı, teslime 6 ay ve daha uzun bir süre kaldığında sözleşme bedelinin yüzde 2'sine, 6 aydan az süre kaldığında ise yüzde 4'üne kadar tazminat isteyebilecek.

İLK EVİNİ ALAN YAŞADI: Bireylerin ilk konut edinimlerini destek için konut tasarruf hesabı programı başlatılıyor. Belirlenecek oranda destek sağlanacak. Azami tutar 15 bin lira olacak. Bakanlar Kurulu bunu 3 katına çıkarabilecek.

DEVRE TATİLDE CAYMA HAKKI: Devre tatile konu taşınmazın ön ödemeli satılması durumunda, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı olacak.

Hazal ATEŞ

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 10.03.2015)

GÜNDEM