YAZARLARIMIZ
Yusuf Akdağ
Yeminli Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
akdagyusuf@hotmail.comBağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Zorunluluğu Getiriliyor!

Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından, bağımsız denetçilerin, etik kurallara uygun ve yüksek kalitede bağımsız denetim hizmeti sunabilmeleri amacıyla, mesleki bilgi ve becerilerini istenilen seviyede tutabilmeleri ve geliştirmelerine yönelik olarak Bağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Tebliğ Taslak metni hazırlanmıştır.

Bağımsız denetçiler, resmi sicile tescil edildikleri tarihi izleyen ikinci takvim yılının başından itibaren temel mesleki (muhasebe, denetim, etik kurallar, finans ve kurumsal yönetim) ve destekleyici konularda ( mesleki gelişime katkı sağlayacak diğer konular) sürekli eğitime başlayacaklardır. Ancak 01.01.2017 tarihinden önce resmi sicile kaydedilmiş olan denetçilerin eğitim yükümlülüğü 01.01.2018 tarihinde başlayacaktır.

Bağımsız denetçilerin, 3 yıllık bir dönem içerisinde temel mesleki konulardan en az 60 kredi olmak üzere toplam120 kredi karşılığı eğitimi tamamlamaları gerekmektedir.

Eğitimler; yüz yüze eğitim, uzaktan eğitim, işbaşı eğitimi, akademik çalışmalar ve diğer eğitim faaliyetleri şeklinde yerine getirilecektir. Yüz yüze eğitim veya uzaktan eğitim KGK tarafından doğrudan yürütülebileceği gibi üniversiteler, eğitim kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından da yürütülebilecektir. Ancak bu kurum ve kuruluşlar tarafından temel mesleki konularda yürütülen eğitimlerden, eğitim kredisi elde edilebilmesi için, eğitim programının eğitim gerçekleştirilmeden önce KGK tarafından onaylanmış olması ve gerekli görüldüğünde uygulamanın gözetimi gerekmektedir.

Eğitim veya bildirim eksikliği nedeniyle verilen ek süre içerisinde de gerekli eğitim kredisini tamamlamayan denetçilerin denetim faaliyetleri durdurulacaktır. Denetim faaliyetleri durdurulan denetçiler sicilde gayri faal olarak gösterilecek ve bağımsız denetim faaliyetlerinde denetçi unvanı ile görev alamayacaklardır. Denetim faaliyetleri durdurulan denetçiler eksik olan eğitim kredilerini tamamladığını gösteren belgelerle KGK’ ya başvurmadıkça tekrar faal konuma gelemeyeceklerdir.

Sürekli eğitim yöntemleri itibarıyla eğitim konularından elde edilebilecek kredilere ilişkin Özet Tabloya aşağıda yer verilmiştir.

 

 

16.08.2017

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM