YAZARLARIMIZ
Soner Ülgen
Yeminli Mali Müşavir
Eski Baş Hesap Uzmanı
sonerankara@yahoo.comRevize Edilen Yatırım Teşvik Belgelerindeki Yatırıma Katkı Oranlarındaki Artış Geçmişte Yapılan Harcamalar İçin De Hüküm İfade Eder

Yatırım teşvik belgeleri revize edilen şirketler, revize edilen yatırım teşvik belgeleri kapsamında yatırıma katkı tutarında artış ve daha yüksek bir vergi indiriminden yararlanma hakkına sahip olabilirler. Bu durumda revize tarihinden önce yapılan harcamalara revize öncesi yatırıma katkı tutarının, revize tarihinden sonraki yatırım harcamalarına ise revize edilen teşvik belgesinde yer alan yatırıma katkı oranı uygulanacağına ilişkin vergi idaresinin görüşü mevcuttu ve anılan görüşte şu ifadelere yer verilmişti; “Ekonomi Bakanlığınca 04.09.2015 tarihli revize edilmiş yatırım teşvik belgenizde yatırıma katkı oranı %20'den %30'a çıkarıldığından, diğer faaliyet kazançları ile yatırım dolayısıyla elde edilecek kazançlara, 04.09.2015 tarihinden önceki dönemler için revize öncesi yatırım teşvik belgesinde yer alan yatırıma katkı tutarı; bu tarihten sonra oluşan kazançlara ise revize edilmiş yatırıma katkı tutarı dikkate alınarak indirimli kurumlar vergisi uygulanması mümkündür” [1]

Vergi idaresi tarafından yeni verilen yeni görüşte; teşvik belgesinin revizesi sonucu vergi indirim oranı ve yatırıma katkı oranı artan şirketin teşvik belgesi kapsamındaki (revize öncesi olanlar dahil) tüm harcamaları için revize edilmiş yatırıma katkı oranı esas alınarak indirimli kurumlar vergisi uygulanması gerektiği ifade edilmiştir.

Düzce Defterdarlığı’nın 07.11.2022 tarih ve 24393 sayılı muktezasının özeti şu şekildedir;  ….. tarihinde yatırım teşvik belgeniz revize edilerek vergi indirim oranı ve yatırıma katkı oranı artırılmış olduğundan, … tarihinden sonraki dönemlere ilişkin (bu tarihin içinde bulunduğu geçici vergilendirme dönemi dahil) olmak üzere verilecek geçici ve yıllık kurumlar vergisi beyannamelerinde, teşvik belgesi kapsamındaki (revize öncesi olanlar dahil) tüm harcamalara, revize edilmiş yatırıma katkı oranı esas alınarak indirimli kurumlar vergisi uygulanması mümkün bulunmaktadır.


[1] Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 03.10.2016 tarih ve 228 sayılı Muktezası

26.12.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM