YAZARLARIMIZ
Dr. Oğuzhan Karagül
Baş Denetçi / İG Uzmanı
oguzhankaragul@hotmail.comİş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Sürelerinde Değişiklik!

23 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan 6645 Sayılı Torba Yasa çalışma hayatında birçok noktaya temas etti. Getirdiği düzenlemelerin bir kısmında güncellemeler veya ilaveler yaparken, İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma süreleri gibi bazı alanlarda ise radikal değişiklikleri gündeme getirdi.

Torba Yasanın yayımlanmasından bir hafta sonra,  30.04.2015 tarih ve 29342 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ‘in 6. Maddesi İş Güvenliği Uzmanlarının yeni dönemde hizmet verdikleri firmalarda eskiye nazaran tehlike sınıfına göre 1.5 ile 3.5 kat daha uzun sürelerle bulunmaları gerektiğini gösteriyor.

Büro hizmetleri, market ve mağaza işleri gibi az tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmede, çalışan başına ayda en az 6 dakika bulunması gereken bir İş Güvenliği Uzmanı yeni düzenlemeyle aynı işletmede çalışan başına en az 10 dakika bulunacak. Bu süreler imalat sektörü gibi tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler için ise çalışan başına ayda en az 8 dakika yerine en az 20 dakika olarak değiştirildi. Aynı şekilde inşaat, maden gibi çok tehlikeli sınıfa giren işletmelerde de daha önce 12 dakika olarak belirlenen süreler yeni düzenleme ile çalışan başına ayda en az 40 dakika olarak düzenlendi.

İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma sürelerindeki bu artış; ülke olarak çok daha sağlıklı, çok daha güvenli bir iş hayatına sahip olmamız için gereken her şeyin yapılacağını gösteriyor. İş kazalarının her geçen gün daha da arttığı ülkemizde yeni dönemde hem işverenlerimize, hem çalışanlarımıza, hem de İş Güvenliği Uzmanlarımıza daha çok iş düşüyor. Çünkü maalesef iş kazalarının sayısına bakıldığında karşımıza çıkan, Avrupa’da birinci ve dünyada üçüncü sırada olduğumuz gerçeği getirilen değişikliklerin zorunluluğunu da ayrıca gözler önüne seriyor. Sürelerdeki artışın da bu kötü tablonun iyileşmesine büyük katkıda bulunacağı inancındayız.

Daha sağlıklı, daha güvenli bir çalışma hayatı diliyorum…

02.06.2015

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM