YAZARLARIMIZ
Cumhur Çetin
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Denetçi
cetincumhur@gmail.comBinek Araç Satışında KDV Oranına Dikkat!

Tarih: 04/08/2017

 

Hatırlanacağı üzere, ikinci el binek araçların satışında uygulanacak KDV oranına ilişkin değişiklik, 06.04.2008 tarihli ve 26839 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2008/13426 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılmış, yine konuya ilişkin detaylı açıklamalara ise 60 sıra no.lu KDV Sirkülerinin "5.10" bölümünde yer verilmişti.

Uygulamada, ikinci el binek veya ticari araç satışlarında yanlış KDV oranlarının hesaplandığı görülmektedir. Bu hususlar vergi incelemeleri esnasında eleştiri konusu olmaktadır. Bu haftaki yazımızda özet olarak, ikinci el binek ve ticari araç satışlarında uygulanması gereken KDV oranlarına değineceğiz.

1.Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kursları, 31.12.2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan, esas faaliyetlerinde kullandıkları binek araçları (31.12.2007 tarihi ve öncesinde satın alınmış araçlar), alım tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra satmaları durumunda,  % 1 oranında KDV hesaplanacaktır.

2. Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kursları tarafından, 01.01.2008 tarihinden sonra satın alınan, esas faaliyetlerinde kullandıkları binek veya ticari araçların satışında % 18 oranında KDV hesaplanacaktır.(Alım tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra satılmış olsa bile % 1 değil %18 KDV hesaplanacaktır. (Söz konusu araçlar, 31.12.2007 ve öncesinde alınmış olsaydı %1 oranında KDV hesaplanacaktı.)

3. Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kurslarının, noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları, esas faaliyetlerinde kullandıkları, binek veya ticari araçların satışında (bu araçların alımında KDV ödenip ödenmediğine bakılmaksızın), %18 oranında KDV hesaplanacaktır.

4. Oto alım satım komisyonculuğu yapan işletmelerin, noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları veya herhangi bir işletmeden faturalı satın aldıkları ikinci el binek araçların (87.03 tarife pozisyonunda yer alan) satışında, %1 oranında KDV hesaplanacaktır.(Söz konusu aracın satılmak ya da işletmede kullanılmak amacıyla alınıp alınmadığı KDV oranını değiştirmeyecektir.)

5.Oto alım satım komisyonculuğu yapan işletmelerin, noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları veya herhangi bir işletmeden faturalı satın aldıkları ikinci el ticari araçların (87.03 tarife pozisyonunda yer almayan) satışında, %18 oranında KDV hesaplanacaktır.(Söz konusu aracın satılmak ya da işletmede kullanılmak amacıyla alınıp alınmadığı KDV oranını değiştirmeyecektir.)(15.07.2011 tarih B.07.1.GİB.4.33.15.01-2010-701-59-33 sayılı Özelge)

6.Yukarıda sayılanlar dışındaki işletmelerin, fatura karşılığı aldıkları ve aktiflerine kayıt ettikleri, ikinci el binek araç satışlarında, % 1 oranında KDV hesaplanacaktır.(Söz konusu binek araçların, 31.12.2007 tarihinden önce veya sonra satın alınmış olması, %1 olan KDV oranını değiştirmeyecektir.)

7. Yukarıda sayılanlar dışındaki işletmelerin,  noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları binek araçların (87.03 tarife pozisyonunda yer alan) satışında, %1 oranında KDV hesaplanacaktır.

8. Yukarıda sayılanlar dışındaki işletmelerin,  noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları ticari araçların satışında, %18 oranında KDV hesaplanacaktır.

 

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

 

GÜNDEM