BASINDAN YAZILAR
Maliye Bakanı'ndan 'Memur Farkı' Açıklaması - MuhasebeTR

Maliye Bakanı'ndan 'Memur Farkı' Açıklaması

Maliye Bakanı Şimşek, "Bütçenin üçte biri memura gidiyor. Zam oranı imknlarımızın çok ötesine taştı. Harcamalar artınca ya borçlanacağız ya da yeni vergilerle finanse edeceğiz" dedi

Memur ve hükümet arasındaki toplu sözleşmede 2012 yılı için 3+3 zam oranıyla başlayan görüşme maratonunun Hakem Kurulu kararıyla 4+4’le sonuçlanmasıhükümetin bütçe planlarını bozdu. Toplamda 2 puanlık artış sonrası yeni vergilerin gelmesi gündemde.

Türkiye bütçesinin yüzde 30’unu memur ve işçilere harcadıklarını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bütçenin üçte biri memura gidiyor. İmkânlarımızın çok ötesine taştı. Onun için şimdi bütçeyle ilgili ne tür tedbirler alacağız, ona bakacağız. Mali disiplinikorumamız lazım. Harcamalar arttığı zamanbunu ya borçlanma ile finanse edeceğiz ya dayeni vergilerle finanse edeceğiz. Bunun başka bir yolu yok” dedi.

Stratejik Yatırım Konferansı’nda soruları yanıtlayan Şimşek, şunları söyledi: “Tepkileri çok anlamsız buluyorum. 2002’den bu yana ortalama bir memur maaş artışı enflasyonun kat kat üzerinde, yüzde 228 olmuştur. Son verilen artışlar ve enflasyon farkını da katarsanız yüzde 240’lar civarına ulaştı. Enflasyon bu dönemde yüzde 135’ler civarında...

Dolayısıyla resim son derece açık ve net. Kamu hizmetlerini memurumuz ve işçimizin eliyle yapıyoruz. Hizmetlerinden dolayı da Allah razı olsun. Ama sonuçta bütçede herkesin hakkı var.”

“Vergilendirmeyle ilgili yeni düzenlemeler var mı?” sorusu üzerine Şimşek, “Uzun vadeli dengeleri koruyacaksak oturup, bakmamız lazım. Vergiyi tabana yayarak, vergi oranlarını artırmadan, yenivergiler getirmeden memleketin kamu finansman dengelerini belli bir dengede götürmeye çalışıyoruz. Harcamaları yaparken tabii ki hassasız” dedi.

Sigara ve İçkiye Zam Yolda

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda benimsenen ve Meclis Genel Kurul gündemine giren amme alacakları yasa tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına zam geleceği iddia edildi. Komisyondakigörüşmeler sırasında MHP'li Maliye eski Bakanı Sümer Oral, tasarı ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapıldığını hatırlatarak sigaraya ve içkiye zammın yüzde 10-15 civarında yansıyacağını öne sürdü. Oral, tasarıya ekledikleri muhalefet şerhinde şöyle dedi: "Sigara ve alkollü içeceklerin vergileri bundan böyle, her altı ayda bir, TUİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında yeniden belirlenecektir."

(Kaynak: haber 365 | 31.05.2012)

GÜNDEM