BASINDAN YAZILAR
Teşvik Paketinde Yanlışlık Varsa Gerekli Düzeltmeler Yapılır - MuhasebeTR

Teşvik Paketinde Yanlışlık Varsa Gerekli Düzeltmeler Yapılır

 Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini yakalaması hedefiyle ortaya konulan yeni teşvik paketine yönelik bazı eleştirilere Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon'da cevap getirdi.

Bu eleştirilerin dikkate alınacağını ve varsa yanlışlıkların düzeltileceğini söyledi. Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Başkanlar Kurulu toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni açıklanan teşvik paketinde Trabzon ve Samsun'un Gaziantep, Mersin gibi sanayisi gelişmiş illerle aynı kategoride olmasına yönelik yapılan eleştirilere değindi. Bayraktar, yeni açıklanan teşvik paketinin inceleneceğini ve düzeltmelerin yapılabileceğini kaydetti.

TUSKON üyesi olan KASİF'e bağlı 22 sanayici ve işadamı, derneğin başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Bayraktar, demokrasiyle ilerleyen ülkelerin kalkınmasının özel sektörle olduğuna dikkat çekti. "Özel sektörü motive eden, özel sektöre yatırım iklimini oluşturan, yatırım ortamını oluşturan, özel sektörün işlerini kolaylaştıran bürokratlardır, devletin çalışan elemanlarıdır. Biz bunu yerleştirmeye çalışıyoruz. Yüzde 30-40 mesafe aldık. Çok zor bir iş bu, bundan sonraki süreçte çok daha ileri adımlar atacağız." diyen Bayraktar, ruhsatların alınmasında, bürokrasinin azaltılmasında, sanayicilerin önünün açılmasında, ÇED raporlarının verilmesinde daha basit, daha kolay düzenlemeler getirecekleri müjdesini verdi. KASİF Başkanı Osman Reis, genel itibarıyla yeni açıklanan teşvik paketini olumlu bulduklarını belirterek, "Ancak illerin derecelendirmesinde, Trabzon ve Samsun'un Türkiye'nin sanayi devi, 5 organize sanayi bölgesine sahip Gaziantep, diğer taraftan Mersin ve Manisa ile aynı safta tutulmasını eleştirmeden de geçemeyeceğiz. Bu yanlış sıralamada merkezî yönetimlerin olduğu kadar yerel aktörlerin de önemli eksiği olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 30.04.2012)

GÜNDEM