BASINDAN YAZILAR
Çalışan emekli hakkını arasın / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Çalışan emekli hakkını arasın / Ali Şerbetçi

Çalışan emeklilerden gazetemize çok sayıda soru geliyor. Bu soruların başında tazminat haklarının olup olmadığı yer alıyor.
Emekliler de tekrar çalışmaları durumunda, kıdem tazminatı alabilir.
Bir yılı doldurduktan sonra, İş Kanunu'nda belirtilen haklı bir sebepten dolayı işten ayrıldıklarında veya işverence haksız olarak işten çıkartıldıklarında kıdem tazminatı alabilirler. Ancak hiç bir neden yokken işten kendi isteğiniz ile istifa ederseniz tazminat hakkınız olmaz. Eğer işveren size hakaret ederse, cinsel tacizde bulursa, başka bir işçisi size saldırırsa ve benzeri nedenlerle işten ayrılırsanız tazminat alabilirsiniz. Çalışan emeklilerin işe dönüş davası açma hakkı da var. Bir okurumuzdan bu konuda gelen gelen soru da şöyle:

Ben emekliyim, bir işyerinde çalışıyorum. Beni işten çıkaracaklar, 7 yıldır çalışıyorum. Nereye başvuracağım? 5...781075 Nolu SMS
Çalışan emekliler de aktif çalışanlar gibi İş Kanunu'na tabidir. İş Kanunu'na göre işveren haklı bir neden olmadan işçiyi işten çıkarttığı zaman, işyerinde 30'dan fazla işçi çalışıyorsa, işten çıkartıldıktan itibaren 1 ay içerisinde İş Mahkemesi'ne işe iade davası açma hakkı vardır.

ASKERE GİDECEKLER DİKKAT!
Kasım'da askere gideceğim. 3 yıldır bir işyerinde çalışıyorum. Kıdem tazminatını askere gitmeden mi yoksa askerlik dönüşümü almam gerekiyor? İşveren "Nasıl olsa askerlik dönüşü bize gelip devam edeceksin, sana askerlik için tazminat vermeyelim, dönüşte 250 TL zam veririz" diyor. K.Y./İSTANBUL İş Kanunu'na göre, askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Askere gitmeden önce askerlik şubesinden alacağınız sülüs ile birlikte işverenliğe müracaat etmeniz halinde kıdem tazminatınızı alırsınız. Askerden dönüşte işyerinde boş kadro varsa işveren öncelikle sizi işe başlatmak zorundadır.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 16.04.2012)

GÜNDEM