BASINDAN YAZILAR
Raporu yüzde 60’ın altında olanların indirimli emekliliği / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Raporu yüzde 60’ın altında olanların indirimli emekliliği / Lütfi Köksal

 

Kıymetli okuyucularımız, dün başlattığımız “malullük ve sakatlık” emekliliklerine bugün, “raporu yüzde 60’ın altında olanlara aylık bağlanma şartları” ile devam ediyoruz...

MALUL SAYILMAYANLAR
Çalışma gücü kayıp oranlarının %60’ın altında olması nedeniyle malul sayılmayan sigortalılardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce veya sonra çalışma gücü kayıp oranının %60’ın altında olduğu tespit edilenlere, Kanunun 28. maddesinin beşinci fıkrasında yine belirli bir sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını yerine getirmeleri halinde yaşlılık sigortasından aylık bağlanması öngörülmüştür. Buna göre raporu;

> %50 ila %59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

> %40 ila %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla herhangi bir yaş şartı aranmaksızın emeklilik aylığına hak kazanacaktır.

EN SON KANUNA GÖRE
Değerli okurlar, son olarak aşağıdaki tablolarda, Ekim 2008’de yürürlüğe giren 5510 Sayılı SGK Kanunu’na göre “engellilerin indirimli emeklilik şartları”nı detaylı olarak sizlere sunuyoruz.
Küçük bir hatırlatma: 2008 yılından önce raporlar “maluliyet” ve “sakatlık” olarak farklı sınıflandırıldığı için tablolardaki dereceler kafanızı karıştırmasın.

TABLO-1:


TABLO-2:


Bu yazının hazırlanmasında emeği geçen Sosyal Güvenlik Uzmanı değerli dostum Üstad Vedat İlki Bey’e huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

 

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 24.03.2012)

GÜNDEM