BASINDAN YAZILAR
Kira Başkasının Hesabına Yatarsa / İsmail Kökbulut - MuhasebeTR

Kira Başkasının Hesabına Yatarsa / İsmail Kökbulut

 

Geçen haftaki yazı dizimizde Gelir Vergisi beyanına ilişkin birçok hususa değindik.

Milyonlarca kişiyi ilgilendirmesi nedeniyle yazı dizisi büyük ilgi gördü. Çok sayıda soru geldi. Bunların bir kısmını elimizden geldiği kadar cevaplamaya çalıştık. Ancak birkaç hususa ilişkin yoğun sorular geldi.

Kira gelirim yok ancak Maliye'den mektup geldi?

2011 yılında kira geliriniz olmamasına rağmen mektup gelmişse, bir şey yapmanıza gerek yok. İleride vergi dairesince çağırılırsanız kira geliriniz olmadığını ve yanlışlık olduğunu açıklamak durumundasınız. Bunun için şimdiden bir şey yapmanıza veya mektuba cevap vermenize gerek yok.

Kira bedeli eş, çocuk ve yakınının banka hesabına gelenler

Herhangi bir sebepten dolayı kiracıdan elde edeceğiniz kirayı eş, çocuk veya bir yakınınızın hesabına yatırılmasını isteyebilirsiniz. Konut olarak aylık 1.000 TL'ye kiraya verdiğiniz bedeli başka şehirde üniversitede okuyan torununuz hesabına yatırılmasını isterseniz ne olacak? Veya sağlık sebebiyle bankaya gidemediğiniz için bir yakınınızın hesabına yatırılan kira geliriniz nasıl beyan edilecek? Nihayetinde taşınmazın sahibi ile kiracının kirayı yatırdığı banka hesabının sahibi farklı olursa ne olacak?

Önceki yıllarda da aynı durum olmasına rağmen neden bu yıl bu konu önem kazandı?
Sebebini hemen söyleyelim. Bilindiği gibi Maliye Bakanlığı kira geliri elde eden veya elde etme ihtimali olan kişilere kira gelirlerinin beyanı için mektup gönderdi. Mektup tapu, banka, PTT kayıtlarından faydalanılarak hazırlandı ve gönderildi. Doğrudan isimlere geldiği için Maliye kayıtlarında bu kişiler kira geliri elde ediyor görünüyor. Bu durumda hem taşınmaz sahibine hem de kirayı bankadan tahsil edene mektup geldi. Kira gelirini bu durumda kim beyan edecek!

Ne yapmalı!

Bu durumlarda taşınmazın sahibi kim ise yine o beyanname verecek. Kira parasını tahsil eden eş, çocuk, torun veya yakını bundan dolayı beyanname vermeyecek. Ancak hemen belirtelim bu bahsettiğimiz durum sadece yukarıdaki örnekler için geçerli. Beyanda bulunmak için illa adına tapu kaydı olması şart değil. Kiraladığı bir taşınmazı tekrar kiraya veren kişide beyanda bulunmak zorunda. Yani gerçekten kira geliri elde eden kişi beyanda bulunmak zorunda.

Banka hesabına kira yatan bir süre sonra vergi dairesince çağrılabilir

Adına Maliye'den mektup gelip gerçekten taşınmazı olmayan ve kira geliri elde etmeyen kişiler beyanname vermemekle birlikte bir süre sonra vergi dairesince çağrılabilir. Sebebi ise banka hesaplarınızda kira tahsilâtı olmasına rağmen neden beyanname vermediniz şeklinde bir soru olabilir. Bu durumda konuyu izah etmeniz gerekir. Kira tahsil edilen taşınmazın aslında bir başkasına ait olduğu, taşınmaz sahibi tarafından bu kira gelirleri için beyanname verildiği ve vergisinin ödendiğinin ispatlanması gerekir. Ancak siz yine de bu tür sorulara muhatap olmamak için doğrusunu yapın. Yani gerçek gelir kime aitse kira bedelini de o tahsil etsin.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 19.03.2012)

GÜNDEM