BASINDAN YAZILAR
Sigortalı Sayısını Artırmak Zorundayız - MuhasebeTR

Sigortalı Sayısını Artırmak Zorundayız

 

Türkiye sigortacılık sektörü zor bir dönemden geçiyor. Son yıllarda gelirler açısından büyüme gösterse de, kârlılık dibe vurmuş durumda.

2008'den bu yana ekonomik krizin de soğuk nefesini ensesinde hisseden sektörde birçok şirket, kapısına kilit vurma aşamasına geldi. Her yıl sigorta poliçesi alan müşterilerin aynı olduğunu söyleyen Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, sektörün büyümesi için sigortalı kitlesinin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Eureko Sigorta'nın yeni merkezinde gazetecilerle bir araya gelen Utkueri, 2011'de sigortacılığın yüzde 21 büyüdüğünü söylerken, "Başarılı bir sene oldu. 2009 ve sonrası büyümenin reel anlamda son derece düşük olduğu bir dönemdi. O trendi kapatarak, 2011'de ciddi bir büyümeye imza attı sektör. Buna karşılık son yıllarda kronik hale gelen kârlılık sorunu eylül ayına kadar devam etti. Yıl sonu rakamlarını henüz bilmiyoruz." dedi.

Genel konjonktüre bakıldığında yıllardır kendi içerisinde ciddi potansiyel barındıran ve uluslararası yatırımcıyı çeken sektörün hâlâ kârlılık açısından istenilen noktada olmadığını aktaran Utkueri, "Sektörün içinde bulunduğu bunalımın ana sebebi sektörün sigorta yaptıran belli bir kitlenin etrafında dönmesidir. Şirketler, sigorta poliçesi almaya alışmış sınırlı bir kitleye benzer ürün, kanal ve yaklaşımlarla ürünler satmaya çalışıyor. Bugün kâr etmiyorsak, söz konusu stratejilerin getirdiği doğal sonuç olarak görüyorum. Sigorta satın alan kesim büyütülmeli." diye konuştu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 15.03.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM