BASINDAN YAZILAR
Refakat izni diye bir düzenleme yok! / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Refakat izni diye bir düzenleme yok! / Ali Şerbetçi

SSK emeklisi babam hastanede yatıyor. Bende özel bir işyerinde SSK'lı olarak çalışıyorum. Hastanede yatarken yanında kalabilmek için yani refakat edebilmek için işverenden izin istiyorum. Refakat izni diye bir şey yok, bu yüzden babam hastanede yalnız kalıyor. İşçilerin refakat izni var mı, varsa alabilir miyim?
İş Kanunu'na göre refakat izni adı altında bir düzenleme yok. Ancak işverenden ücretsiz izin talep edebilirsiniz. İşveren uygun görürse size ücretsiz izin verebilir.

* İşveren tarafından küçülme politikası adı altında işten çıkartıldım. 950 TL. brüt maaş alıyorum. 2 yıl, 4 aydır çalışıyorum. Kıdem tazminatı hesaplanırken brütten mi yoksa net ücret üzerinden mi hesaplanacak? Ne kadar tazminat alacağım? Mehmet GÜNEŞ
Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Çalıştığınız her yıl için bir aylık brüt ücretiniz tutarında tazminat hakkınız vardır. Verdiğiniz bilgilere göre tazminatınız 2.216 TL tutar. Bundan sadece damga vergisi kesilir.

* 2 yıldır çalışan bir işçimiz var. Özellikle son 3 aydır sık sık hastaneye gidiyor. Çok sık rapor alıyor. Gerçekten hastaneye gidiyor mu diye de kontrol ediyoruz. Hastaneye de gidiyor. Diğer işçilerimize kötü örnek oluyor. Bu işçiyi işten çıkartacağız. Ancak diğer işçilere örnek olmaması için kıdem tazminatı ödemek istemiyoruz. Sık sık hastaneye gitmesini gerekçe gösterip işten atabilir miyim?
20 günden fazla rapor alması durumunda işten çıkartabilir miyiz? H. TUNCEL/ İstanbul
İş Kanunu'na göre işçilerin sık rapor almaları nedeniyle, iş sözleşmeleri tazminatsız olarak sona erdirilemez. Ancak 2 yıldır çalışan işçinin rapor süresi 12 haftadan yani 84 günden fazla ise kıdem tazminatını ödeyerek, işten çıkarma hakkınız vardır.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 15.03.2012)

GÜNDEM