BASINDAN YAZILAR
TTK İle Ticaretin En Kolay Yapıldığı Ülke Biz Olacağız - MuhasebeTR

TTK İle Ticaretin En Kolay Yapıldığı Ülke Biz Olacağız

 Bakan Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Türkiye’ye ticaretin en güvenilir ve kolay yapıldığı ülke kimliği kazandıracağını belirtti. Bakan Yazıcı, yapılan itirazların da dikkate alınacağını belirtti.

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bin 535 maddelik yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) Türkiye’yi en güvenilir ve en kolay ticaretin yapıldığı ülke haline getirmesini hedeflediklerini söyledi. 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan TTK’nın tanıtımı içinİstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yapılan toplantıda konuşan Bakan Yazıcı, iş dünyasının yasayla ilgili çekincelerini yanıtlarken, itirazların tamamen reddedilmediğini belirterek, ikincil düzenleme aşamasında bu şikayetlerin de giderilebileceği mesajını verdi. Yasanın en önemli yeniliklerinden birinin şirket denetiminde yapıldığını belirten Yazıcı, artık gerçek denetim yapılmasının sağlanacağını vurguladı.

İnternetten oy hakkı getirildi

Yazıcı “Bugüne kadar şirket denetimleri ciddi şekilde yapılmadı. Şirket denetmenleri hazırlanan raporlara araştırmadan olur verdiler. Bu da şirketlerin zayıf oldukları yönlerin ortaya çıkmasını engelledi. Yeni yasayla şirketlerin denetimi daha etkin olacak. Bu şirketlerin daha güçlü olmasını sağlayacak” dedi. Yazıcı, mevcut kanuna göre anonim şirket kurulabilmesiiçin en az 4 kişi daha bulunması gerektiğini ifade ederek “Artık tek kişi şirket kurabilir” dedi. Yazıcı, ayrıca şirket yöneticilerinin internetten yönetim kuruluna toplantısına katılıp oy verme hakkının da getirildiğini söyledi. EKONOMİ SERVİSİ

Adli para cezası, idari para cezasına dönüşebilmeli

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da İTO üyelerinden yasayla ilgili bazı çekincelerin geldiğini söyledi. Yalçıntaş, adli para cezasının yerine getirilmediği zamanhürriyeti bağlayıcı hale geldiğini belirterek “Birçok arkadaşın talebi bunun idari para cezasına çevrilmesidir. Bir de bağımsız denetim şirketleriyle ilgili sorunlar var. Bunun ne şekilde uygulanacağı üyelerimizin kafasını karıştırıyor” dedi. Yalçıntaş, 56 yıllık Ticaret Kanunu’nun 2012 yılının başında yenilendiğini anımsatarak, Temmuz ayında yürürlüğe girecek yasanınherkes için yeni bir dönem olacağını söyledi. Yalçıntaş, burada herkese görev düştüğünü, kanun koyucuya kanunu anlatması, sivil toplum kuruluşlarına mükellefleri bilgilendirmesi ve de mükelleflerin de oluşmuş olan soru işaretlerini de kanun koyucuya aktarması gerektiğini vurguladı.

Şikayetler giderilecek

Yazıcı, işadamlarının en çok itiraz ettiği konu olan şirket ortağının şirketten paraalamamasına değinerek, bu konuda geri adım atılmayacağını söyledi. Yazıcı, ancak hiçbir kanunun kutsal kitap olmadığını da belirterek, eleştirilerin tamamının ikincil düzenlemelerle giderileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

(Kaynak: Star Gazetesi | 09.03.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM