BASINDAN YAZILAR
İntibak Meclis'ten geçti, emekli maaşı zamlanacak - MuhasebeTR

İntibak Meclis'ten geçti, emekli maaşı zamlanacak

Emeklinin yıllardır beklediği intibak düzenlemesi Meclis Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaştı.

Yasa ile yaklaşık 2 milyon emeklinin maaşında artış olacak. Düzenlemeyle emeklinin maaşı, 10 liradan başlamak üzere 339 liraya kadar artacak. Yasa 1 Ocak 2013'ten itibaren geçerli olacak. Emekli, ilk intibak zammını ocak ayında alacak. Geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmayacak. Yasanın ilk üç maddesi kabul edildi. Düzenlemenin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) maliyeti ise yaklaşık yıllık 3 milyar TL olacak. İntibak yasasından emeklinin yanı sıra malullük ve ölüm aylığı alan kişiler de faydalanacak.

Yasa ile 2000 yılından önce emekli olanların aylıklarında yaşanan farklılığın giderilmesi amaçlandı. Yasa ile halen emekli olanlar ile vefat eden emeklilerin eş ve çocuklarının yanı sıra malullük aylığı alanların da maaşı artacak.

Yasanın Genel Kurul görüşmeleri sırasında konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, sosyal güvenlik sisteminin nimet, külfet dengesi üzerine oturtulması, sigortacılık mantığıyla ele alınması gerektiğini söyledi. İntibak düzenlemesinin 'hak temelli olduğunu belirten Çelik, "Bunun aksini iddia edince alternatif çözümü de getirmek gerekir. İntibakın alternatifi zam değildir. 12 bin 186 Bağ-Kur'luyu, 1 milyon 905 bin SSK'lıyı kapsayan, sistem içindeki adaletsizliğe gidermeye dönük bir intibak düzenlemesi yapılıyor." dedi.

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yapılan yardımlarla, sigortacılık mantığının birbirine karıştırılmaması gerektiğini anlatan Bakan Çelik, ''Bizim, sosyal devletin gereği olan sosyal yardımlara ne kadar önem verdiğimiz biliniyor. Bunun için ciddi bir kaynak ayırıyoruz. Ama eğer sosyal güvenlik sistemini nimet, külfet dengesi üzerine oturtmazsanız sigortacılık mantığı ile ele almazsanız bu yanlış olur. Geçmişte bunlar yaşandı. Ama biz, sigortacılığın gereği olan sosyal güvenlik sistemini sağlıklı zemine oturttuk.'' diye konuştu.

İlaçta ve tedavide yeni katkı payı almak istediklerine yönelik ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirten Çelik, aksine ilaçtaki katılım paylarının taban oranını yüzde 1'e çektiklerini, tavan oranını da artırmadıklarını söyledi. Çelik, ''Sanki bütün vatandaşlardan katılım payı alınıyormuş gibi yaklaşım, haksızlıktır.'' dedi.

Görüşmelerde 2. madde üzerinde verilen değişiklik önergesi kabul edildi. Buna göre, vücut dışı protez ve ortezler ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlarda alınacak katkı payını yüzde 1'e kadar indirmeye, SGK'nın teklifi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yetkili olacak. Yeni yasayla sigortalı işten ayrılış bildirgesini SGK'ya iletmeyen işverenlere uygulanan para cezası, asgari ücretin onda 1'ine düşürüldü. İntibakla ilgili düzenleme 2013 yılı Ocak ayı ödeme döneminde, diğer düzenlemeler ise yasanın yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Yasa, sağlık alanındaki istismarları önlemek amacıyla 'biyometrik kimlik doğrulaması'na imkan veren düzenlemeyi de içeriyor. Yasa ile hastaneler, kişilerin avuç içi okuyup kaydeden cihazlar kuracak. Yapılmasına imkan tanınıyor. Avuç İçi Damar Okuma Sistemi'nin altyapısını hastaneler kuracak. Avuç içi damar izi kişiye özel. Muayene kimlik tespitinden sonra başlayacak. Böylece kişilerin kimlik numaraları üzerinden hastaneye gitmeden gitmiş gibi usulsüzlük yapması önlenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarına 1 Ocak itibarıyla yapılması gereken zammın, toplu sözleşme sistemine geçişi içeren uyum yasasının bugüne kadar çıkarılamadığı için verilemediğini de belirtti. Tasarının alt komisyonda olduğunu söyleyen Çelik, "Umarım nisan ayını geçmeyecek şekilde bunu bitirip, geriye dönük olarak ocak ayından itibaren 2012 zamları ödenmiş olacak." dedi.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 02.03.2012)

GÜNDEM