BASINDAN YAZILAR
Vergi Haftası Ve Etkinlikleri / Engin Malay - MuhasebeTR

Vergi Haftası Ve Etkinlikleri / Engin Malay

 Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak kutlanıyor.

Bu yıl 23’üncüsü kutlanacak “Vergi Haftası”; 27 Şubat-4 Mart 2012 tarihleri arasında tüm yurtta çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek.

Söz konusu etkinlik İzmir’de, Pazartesi günü saat 9.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunumu, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve haftanın anlam ve önemini belirten konuşmalarla başladı.

l Bu kapsamda, illerinde ilk beşe giren gelir ve kurumlar vergisi rekortmenlerine ve diğer mükelleflere yönelik düzenlenecek yemekli toplantılarda “Vergi Haftası” anısına hazırlanmış plaket ve hediye kitleri sunulacak. Mükelleflere, sunulan hizmetler hakkında bilgi sunan tanıtım filmi gösterimi yapılacak. Ayrıca vergi daireleri, hafta boyunca yaklaşık 6.000 mükellefi işyerlerinde ziyaret ederek beklenti ve önerilerini paylaşacak.

l Vergi Haftası için hazırlanan 75.000 afiş tüm illerde vatandaşların yoğun olarak bulundukları kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve toplu taşım araçları vb. yerlere asılacak olup, futbol müsabakalarında da “ Vergilendirilmiş Kazanç ile Daha İyi Bir Yaşam Daha İyi Bir Türkiye” ve “Vergi Geleceğimizdir Vergisiz Kazanca İzin Vermeyelim” yazılı pankartlar kullanılacak.

27 Şubat-4 Mart 2012 tarihleri arasında ulusal ve yerel televizyon ve radyolarda Vergi Haftası reklam filmi yayınlanacak.

l Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklar bünyesinde vergi konulu paneller düzenlenecek; gazete, radyo ve televizyonlarda da vergi konusunun işlendiği programlar gerçekleştirilecek.

L Vergi bilincinin geliştirilmesi konusunda bilgilendirmek amacıyla yaklaşık 145.000 öğrenci vergi dairelerine davet edilerek veya okullarında ziyaret edilerek kendilerine çeşitli hediyeler verilecek.

L Personelin motivasyonunun artırılması ve çalışanlarla yöneticiler arasındaki iletişimin geliştirilmesi amacıyla illerde yemek, kokteyl ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlenecek.

 

İzmir Vergi Dairesi’nin düzenlediği etkinlik programı:

L 29 Şubat 2012; kan bağışı, Duatepe İlköğretim Okulu öğrencilerinin Başkanlığı ziyareti, kan bağışı yapanlar ile Kızılay çalışanlarına öğle yemeği, akşam Sabancı Kültür Merkezi’nde halk oyunları gösteri ve TSM korosu konseri,

L 1 Mart 2012; Gediz Üniversitesi Seyrek kampüsünde; “Türkiye’de kayıt dışı ekonominin önlenmesine yönelik vergi politikalarının değerlendirilmesi” konulu panel,

L 2 Mart 2012; Ticaret Borsası, İhracatçılar Birliği ve Huzurevi ziyaretleri,

L 4 Mart 2012; Personele Pınarbaşı Yarış Pisti etkinliği.

(Kaynak: Yenigün Gazetesi | 29.02.2012)

GÜNDEM