BASINDAN YAZILAR
İşyeri devri fesih hakkı vermez / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşyeri devri fesih hakkı vermez / Ali Şerbetçi

Yabancı bir şirketin İstanbul'daki bir şubesinde 3 yıldır çalışmaktayım. Şirket bu şubeyi yine şirket bünyesinde başka bir şirkete devretmeyi planlıyor. Kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim? B.U.
İş Kanunu'na göre, işyerinin devri durumunda işçi iş sözleşmesini fesh ederek tazminatını alamaz. İşçinin tüm hak ve alacakları yeni işverene geçer. İşçinin haklarından eski ve yeni işveren birlikte sorumludur. Ancak geçiş işlemi yapılırken tüm alacaklarınızı aldığınıza dair herhangi bir belge imzalamayın. Yoksa geçmişe yönelik haklarınızı öldürmüş olursunuz.

* 2004'ten beri bir firmada çalışıyorum. Ancak işveren beni 2007'den itibaren sigortalı olarak göstermeye başladı. İşten çıkartılacağıma dair dedikodu var. Tazminat hakkım 2004'ten itibaren mi, yoksa 2007'den itibaren mi hesap edilir? H.Y.
Kıdeminizin hesabında esas alınacak süre, işe başlangıç tarihiniz olan 2004 yılı olmalıdır. Ancak 2004-2007 yılları arasında sigortasız olarak çalışmış olduğunuz için, işveren 2007 yılını esas alarak tazminatınızı hesaplayabilir. Bu durumda iş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir. 2004 yılında işe başladığınız mahkeme kararı ile tespit olduğunda, toplam çalışma süreniz üzerinden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

EMEKLİLER DİKKAT!
2000 yılından önce emekli olmuş kişilerin alacağı intibak zamlarına ilişkin tabloları gazetemizde yayınladık. Ancak bazı okurlarımız, derece ve kademelerini bilmediklerini bize iletti.
Okurlarımızdan emeklilikle ilgili bilgilerine ulaşmak isteyenler dikkat! Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) internet sitesinden bu bilgilere ulaşabilirler. SGK'nın emeklilere sunduğu bu imkan sayesinde bilgiler ellerinin altında. Sırasıyla e-sigorta, e-hizmetler kategorilerini tuşlayarak, TC kimlik numaralarını yazarak bilgilerini görebilirler.
Emeklilerin derece ve kademelerini SGK merkezlerinden öğrenmeleri de mümkün. Derece ve kademelerini bilmeyen okurlar, Ocak 2012'de aldıkları maaşlara göre yayınladığımız tablolara baksınlar, buna karşılık gelen intibak zammını alacaklar.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 14.02.2012)

GÜNDEM