BASINDAN YAZILAR
Libya Ve Van'a Özel Düzenleme / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Libya Ve Van'a Özel Düzenleme / Sadettin Orhan


 

Geçtiğimiz cumartesi günkü Resmi Gazete'de yayımlanan 6274 Sayılı Kanun'la, istikrarsızlıkların yaşandığı ülkelerde iş yapan şirketlerle afet bölgelerindeki işverenlere/mükelleflere ödeme kolaylığı getirildi.

Buna göre siyasi istikrarsızlığın yaşandığı ülkeler, bu ülkelerdeki şirketler için borç ödemede mücbir sebep sayılacak. Örneğin Libya'da iş yaptığı halde ülkedeki siyasi istikrarsızlık sebebiyle işleri zora giren şirketler veya Van depreminden etkilenen borçlular, devlete olan vergi ve sigorta primi gibi yükümlülüklerini, 6111 Sayılı Torba Kanun'a göre yapılandırabilecekler. Bunlar için yapılandırma başvuru süresi, mücbir sebep sayılan istikrarsızlığın veya afetin etkilerinin sona erdiği tarihte başlayacak. 

SGK'ya dilekçe verebilirsiniz 

Soru: Sadettin Bey, ben 1993-1997 yılları arasında hem SSK hem Bağ-Kur primlerini beraber ödemişim. Daha sonra durumun farkına vardım ve SSK'yı durdurup Bağ-Kur primlerini ödemeye devam ettim. Şimdi ben bu çakışan sürelerde SSK'ya ödenmiş primleri geri alabilir miyim? Ya da bunlar Bağ-Kur'a mı aktarılır? Bunun için ne yapmam lazım? H. Dinç 
Cevap: Değerli okurum, hem SSK'ya hem de Bağ-Kur'a prim ödenmiş olması halinde, iki ayrı kuruma ödenen primler aynı döneme rastlamıyorsa, SSK primleriniz işveren payıyla birlikte Bağ-Kur borcunuza mahsup edilir. Eğer primler aynı döneme rastlıyorsa, örneğin aynı ayda hem SSK'ya hem de Bağ-Kur'a prim ödemişseniz, bu durumda aktarma değil prim iadesi yapılır. Yani adınıza ödenmiş olan SSK primlerinin işçi payını iade alabilirsiniz. Bunun için SSK sicil numaranızı ve iade talep ettiğiniz dönemi belirten dilekçeyle SGK birimine başvurmanız yeterli. 

15 yılı dolduramamışsınız, ikramiye biraz zor 

Soru: Sadettin Bey ben 1956 ile 1971 yılı arası 14 yıl 7 ay devlet hastanesinde hastabakıcılık yaptım.1971 yılında Almanya'ya işçi olarak gittim. Askerliğimi işe başlamadan önce 2 yıl yapmıştım. Duyduğuma göre hizmetleri 15 yılın altında olanlara emekli ikramiyesi ödenmeyecekmiş. Ben askerliğimi Emekli Sandığı'na borçlanırsam kıdemim 15 yılı aşıyor. Şu an Emekli Sandığı'ndan aylık almaktayım. Borçlanarak ikramiyemi alabilir miyim? İhsan T. 
Cevap: Değerli okurum, Emekli Sandığı'na hizmet borçlanmasını emeklilikte yapamazsınız. Borçlanmayı aylık bağlama tarihinden en az 6 ay önce, yani çalışmaya devam ederken yapmanız gerekiyordu. Şuan borçlanma yapabilmeniz ve dolayısıyla ikramiye alabilmeniz için tekrar göreve dönmeniz ve borçlanma yaptıktan sonra altı ay daha çalışıp emekli olmanız gerekiyor. Bunu yapmanız da imkânsız gibi göründüğünden, tek çare olarak yargı yoluyla şansınızı denemek kalıyor. Dava sonucu hakkında ise kesin bir şey söylememiz mümkün değil. 

SGK'da yeni atamalar 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda kritik görevlere yeni atamalar gerçekleşti. Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü'ne Cüneyt Olgaç getirilirken, Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı'na Halil Kağan Öykengetirildi. Her iki üstadıma da yeni görevlerinde başarılar diliyorum. 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 13.02.2012)

GÜNDEM