BASINDAN YAZILAR
Özel sağlık sigortası olanlar dikkat! / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Özel sağlık sigortası olanlar dikkat! / Ali Şerbetçi

23 yaşındayım, üniversiteyi bitirdim. Herhangi bir işyerinde çalışmıyorum. İş arıyorum.
Babam tarafından özel sağlık sigortası yaptırıldım. Genel sağlık sigorta primi ödeyecek miyim? M.KOÇ
İşsiz olduğunuzu belirtmişsiniz. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ancak sağlık hizmetlerini özel sağlık sigortasıyla karşılayanlar bir başka deyişle özel sağlık sigortası olanlar 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası primi ödeyecek. Sizin de 31 Ocak'a kadar adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı adresinize en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na gidip gelir testi yaptırmak zorundasınız.

Özel bir şirkette 2006 yılından beri sigortalı olarak çalışıyorum. 900 TL maaş alıyorum. Eşim ev hanımı, ayrıca 7'nci sınıfa giden 13 yaşında bir kızım var. Eşim ve kızım için prim ödeyecek miyim? Murat Ç.
Bir işyerinde 4/A'lı sigortalı olarak çalışmanız sebebiyle eşiniz ve çocuğunuz bakmakla yükümlü olunan aile fertleri kapsamında olduğundan, sizin üzerinizden sağlıktan yararlanmaları mümkün. Bu itibarla eşiniz ve çocuğunuz için Genel Sağlık Sigortası primi ödemek için başvuruda bulunmayacaksınız.

Sigortam gerçek maaşımdan değil de asgari ücret üzerinden yatmakta. Sigortamın gerçek maaşım üzerinden değil de asgari ücret üzerinden yatırılması bana haklı olarak işten ayrılma ve tazminat kazanma hakkı doğurur mu? Yoksa 5 yıl boyunca bu şartta çalıştığım için gönüllü olarak çalıştığım düşünülüp, bu haktan mahrum bırakılır mıyım? H. YILDIRIM
İş Kanunu'nda işçinin ücreti sözleşme ve kanun hükümlerine göre hesaplanıp ödenmezse, işçi iş sözleşmesini fesh ederek, tazminatını alma hakkına sahiptir.
Ancak sizin de belirttiğiniz gibi 5 senedir bu duruma sessiz kalmışsınız, devletin sigorta primi ve vergi kaybına göz yummuşsunuz. Bir nevi suç ortaklığı yapmışsınız. Mahkeme bu durumu dikkate alacak ve takdirini ona göre kullanacaktır.

* * *

KAMUDA İŞ OLANAKLARI
Kara Kuvvetleri Komutanlığı; ağır araç sürücüsü, komando, tank nişancısı, tekerlekli/ tırtıllı kurtarıcı araç elemanı, ilk yardım elemanı ve köpek eğiticisi branşlarında uzman erbaş alıyor. Uzman erbaş alımına, en az lise ve dengi okul mezunu adaylardan halen askerlik hizmetini yapmakta olanlar veya başvuru tarihi itibarıyla terhisinden 3 yıl süre geçmemiş olanlar başvuruda bulanabilecek. Branşlar itibarıyla adaylarda aranılacak diğer şartlar www.kkk.tsk.tr adresinde yer almaktadır.
Adayların, 23 Mart saat 17.00'ye kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın internet sitesi üzerinden başvurmaları gerekiyor.

* * *

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
1965 doğumluyum, 01.03.1984 SSK girişim ve 570 günüm var. 01.07.1989'dan itibaren kesintisiz Bağ-
Kur'luyum. Ne zaman emekli olurum? Erhan ÖKSÜZ
Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 50 yaşa tabisiniz. 13 aylık askerlik borçlanması yapmanız halinde 49 yaşa tabi olabilirsiniz. Bu durumda doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2014 yılında emekli olabilirsiniz.

Doğum tarihim 10.10.1955. SSK girişim 24.02.1997, SSK çıkışım 10.05.2008 tarihidir. Prim günüm 4109, 20 ay askerliğin kaç ayını ödersem kaç yaşında emekli olurum? 5...904037 Nolu SMS:
Prim gün sayısını tamamlayarak normal emekli olabilmeniz çok zaman alır. Bu nedenle size en uygun emeklilik 3600 prim günden kısmi emekliliktir. Bu şartlarda yaş olarak 59 yaşa tabisiniz. 10 aylık askerlik borçlanması ile 58 yaşa tabi olabilir ve başka hiçbir prim ödemeden 58 yaşınızın dolacağı 10.10.2013'te emekli olabilirsiniz.

(Takvim Gazetesi | 23.01.2012)

GÜNDEM