BASINDAN YAZILAR
Part-time çalışanlar dikkat! / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Part-time çalışanlar dikkat! / Ali Şerbetçi

Bir fast-food firmasında haftada 4 gün part-time olarak çalışıyorum. Tüm çalışanlar sağlık primi ödeyecekmiş. Bu doğru mu? K.T.
1 Ocak 2012 tarihinden itibaren kısmi süreli part-time veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışan sigortalılar eksik günleri için genel sağlık sigorta primlerini 30 güne tamamlamak zorunda. Bir başka deyişle ifade edersek, part-time çalışanlar bir ay içerinde 30 günden az çalıştıkları eksik günler için GSS primi ödemek zorunda. Siz haftanın 4 günü çalışıyorsanız, ayda 16 gün çalışmış oluyorsunuz. 16 günün primini işveren yatırıyor. Geriye kalan 14 günü siz ödeyeceksiniz. Eğer isterseniz part-time çalışırken 30 günden az eksik günlerinizi isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlayabilirsiniz. Bu kapsamda ödediğiniz isteğe bağlı sigorta birimleri emeklilik açısından SSK (4/A) hizmetinden sayılacak.

* 5 yıldır bir firmada satış elemanı olarak çalışıyorum. Bakmakla yükümlü olduğum annem, haftada 3 gün diyalize bağlanıyor. Annem ameliyat olacak, yanında kız evladı olarak benim kalmamı istiyor. Yıllık iznim yok. Annemin tedavisi için 15 gün hastanede kalmam gerekiyor. İşverenden aylıksız izin alabilir miyim? Ücretsiz izin almak istemiyorum. İşimi de kaybetmek istemiyorum. Refakat izni alabilir miyim? Bu konuda yol gösterebilir misiniz? A. ŞİMŞEK
İş Kanunu'nda aylıksız izin olarak bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak işçi ve işveren aralarında anlaşırlarsa, ücretsiz izin uygulaması yapılabilir. İşverene durumunuzu raporla birlikte belgelediğiniz takdirde, işveren uygun görürse ücretsiz izin verebilir.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 06.07.1961 doğumluyum. 1989 işe başlama tarihim. 6500 prim günüm var. Askerlik yatırsam ne zaman emekli olurum? Eyüp
SSK girişiniz 23.11.1989 tarihinden önce ise, 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına, bu tarihten sonra ise 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Askerlik borçlanıp öderseniz tabi olduğunuz yaşın bir alt yaşına tabi olursunuz. Ancak sizin probleminiz yaşınız değil, 25 yıl şartınızdır. 1989 tarihli girişinize 25 yılı eklersek emeklilik tarihiniz işe giriş tarihinizin gün ve ayına göre 2014 yılı olur. Askerliğin tümünü borçlanarak, bu süreyi borçlanma yaptığınız süre kadar geriye çekerek daha erken emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 14.01.2012)

GÜNDEM