BASINDAN YAZILAR
Emekli olacaklara müjde - MuhasebeTR

Emekli olacaklara müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, emekli aylıklarının 2 günde bağlanması için çalışmaların sona geldiğini açıkladı.
Emekli olacaklara müjde
Milyonlarca çalışanın hizmet bordrolarının bilgi işlem ortamına aktarıldığını söyleyen Acar, “Evrakları bilgisayar ortama atılmayan 17 il kaldı. Bu 17 ildeki sigortalı evraklarının en kısa sürede bittiği anda emekli aylık bağlama süreleri bir haftanın altın inmiş olacak. Biraz daha sabır bekliyoruz. 2 yıl içinde emekli dilekçesini verenlerin 2 gün sonra banka hesaplara maaşlarını yatıracağız.” müjdesini verdi.

Cihan Network TV üzerinden yerel kanallarda yayınlanan Anadoluda Sabah programının Başkent Konukları’na katılan Başkan Acar, emeklilere verilecek intibak zammı, iş göremezlik ödemeleri ve maaşların bağlanması konularında açıklamalar yaptı. Emekli aylıklarının bağlanmasının çok önemli bir konu olduğunu kaydeden Acar, sosyal güvenlik reformu öncesinde, 2008 yılında emekliliğe başvuranların 3-4 ayda emekli edilmesinin kendilerini derinden yaraladığını ifade etti. O günden bu yana emekli aylığı bağlama süresini kısaltmak için çalışmalar sürdürdüklerini aktaran Acar, şu anda 25 günde ortalama maaş bağlama süresi bulunduğunu ancak bunun çok uzun süre olduğunun altını çizdi. “Biz bunları 7 günün altına indirmemiz gerekiyor.” diyen Acar, sürelerin uzun olmasının 30 yılın birikmiş sorunları ve belgelerinden kaynaklandığını ifade etti. Tüm işçi ve işverenlerin belgelerinin bilgi işlem ortamında girilememiş olması sebebiyle uzun sürelerde emekli aylığı bağlandığını vurgulayan Acar, şu bilgileri verdi: “Emeklilik dilekçesini veren bir kişi zaman Kars’ta, İstanbul, İzmir’de çalışmış olabilir. İstanbul ve İzmir’dekini bilgisayar ortamında görebilirsiniz. Fakat Kars’dakini göremediğiniz azman Kars ile yazışma yapmanız gerekiyor. Bu süre uzun sürdüğü için bazen emeklilerin bu talepleri uzun sürelerde yerine getiriliyor.”

17 İLDEKİ ÇALIŞANLARIN EVRAKLARI DA BİLGİSAYARA GİRİLİYOR

Yürütülen çalışmayla milyonlarca çalışanın evrakını, hizmet bordrolarının bilgi işlem ortamına girme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Acar, “17 il kaldı bu çalışmaları bitirilmeyen. bunların en kısa sürede bittiği anda emekli aylık bağlama süreleri 15 gün, bir haftanın altın inmiş olacak. Biraz daha sabır bekliyoruz. Çok büyük bir kurum yılların ihmali var. Birden her şey düzelmiyor. Bordrolarla ilgili giriş işlemleri tamamlandığı zaman bir haftada inşallah 2 yıl içinde dilekçelerini verenlerin 2 gün içinde banka hesaplarına maaşların yatırıldığı çalışma devam ediyor. Bunu başaracağız. Bu tip sıkıntılar tamamen ortadan kalkacak.” sözü verdi.

İNTİBAK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

2 milyon 700 bin emeklinin beklediği intibak zammıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını söyleyen Acar, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nun son noktayı koyacağını belirtti. 2000 yılı öncesi emeklilerin intibak sorunu bulunduğunu ve yapılacak artışın seyyanen zam olmadığını kaydeden Acar, “Özellikle prim ödeme gün sayısı açısından bakıldığı zaman prim ödeme gün sayısı aynı olanlar arasında maaş farkı vardı. Emekliler arasındaki bu uyumsuzluğu ortadan kaldıran bir düzenleme yapacağız. 2 milyon 700 bin emekliyi ilgilendiren onları sevindirecek çalışmayı neticelendireceğiz.” diye konuştu.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMELERİ ANINDA HESAPLARDA

Kurum’un yaptığı maaş dışındaki, çölyak, iş göremezlik gibi ödemeler için de teknik alt yapının tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Acar, “Geçici iş göremezlik ödemeleriyle ilgili 3 ay içinde bitecek. Bu vatandaşlar sosyal güvenlik merkezlerine gelmeyecekler doğrudan hastaneden alınan raporlar sistem üzerinden Kurumumuza gelecek. Bu kişilerin paraları doğrudan hesaplarına yatırılacak. 2012 sonunda ünitelerdeki yığılmaların ortadan kalkacağı dönemi tamamen bitecek. Eski SSK bağ-Kur’u görmediğimiz yep yeni pırıl pırıl merkezleri göreceğiz.” dedi.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 13.01.2012)

GÜNDEM