BASINDAN YAZILAR
TL daha fazla değer kaybetmeyecek - MuhasebeTR

TL daha fazla değer kaybetmeyecek

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ham gıda fiyatları nedeniyle yükselen enflasyonun mayıs ayından itibaren düşüp 2012 yılı sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşacağını kaydetti. Başçı'nın TL'nin değerleneceğini söylediği saatlerde 1,9 liraya çıkan dolara, Merkez'den 350 milyon dolarlık satışla müdahale geldi.

Merkez Bankası'nın yüzde 7,8 ile yüzde 8,8 aralığında olacağını tahmin ettiği 2011 yılı enflasyonu dün yüzde 10,45 olarak açıklandı. Yine dün dolar 1,9 lira seviyesindeydi. Enflasyon rakamının açıklandığı saatlerde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ankara'da banka ekonomistleriyle bir araya geldi ve dolara müdahale ve enflasyon konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başçı, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Kısa vadede enflasyonda geçici bir yükseliş gözlendiğini belirten Başçı, enflasyonun bir müddet hedefin üzerinde seyrettikten sonra 2012 yılı Mayıs ayından itibaren tekrar düşmeye başlayacağına işaret etti. Başçı, "Enflasyon, bir müddet hedefin üzerinde seyrettikten sonra 2012 yılının Mayıs ayından itibaren tekrar düşmeye başlayarak, yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşacaktır." dedi. Başçı, döviz hareketlerinin yanı sıra işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin kısa vadede enflasyonda geçici bir yükselişi ortaya çıkardığını ifade etti.

Parasal ve finansal şartlardaki sıkılaşmanın, kredi büyümesini ve iç talebi makul seviyelere çekmeye devam ettiğine dikkat çeken Başçı, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin önümüzdeki aylarda daha belirgin hale gelmesini beklediklerini ifade etti. 2011 yıl sonu enflasyonunun yüzde 10,45 olarak gerçekleştiğine vurgu yapan Başçı, mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlamasının önem taşıdığını ifade etti. Başçı, bu amaçla 29 Aralık 2011'den itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gittiklerine dikkat çekti. Gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici, sterilize edilmemiş, etkili döviz satışları ve doğrudan müdahaleleri kullanacaklarını anlatan Başçı, "Elimizde gerekli araçlar var, esnek politika uyguluyoruz." dedi. Yaşanan sıkıntılarda Avrupa'dan gelen çözümün gecikmesinin etkili olduğunu düşünen Başçı, bankanın sıkı duruşunu devam ettireceğini ifade etti. Bir banka ekonomisti, Başçı'nın dolardaki yükseliş için, "TL'nin daha fazla değer kaybetmesini istemiyoruz. Buna tahammülümüz yok." şeklinde konuştuğunu ifade etti.

Dolara müdahale sürüyor

Merkez Bankası dün açtığı ihalede 350 milyon dolar satarak, dolardaki artışı durdurdu. İhalede ortalama fiyat 1,8811 lira olurken, kur 1,8735'e kadar geriledi. Merkez Bankası son üç iş gününde 3,35 milyar dolar sattı. Müdahaleyi değerlendiren HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, "Bu durum bir yandan enflasyona diğer yandan cari işlemler açığına karşı mücadelede kullanılacak. Bu durumda büyümeden biraz daha feragat edilmiş olacak. Yapılması gereken de bu. Bunun piyasaya yansıması daha yüksek faiz düzeyi, zayıf hisse senedi piyasası, güç kazanan TL olacak." dedi.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 04.01.2012)

GÜNDEM