BASINDAN YAZILAR
Merkez Bankası: Enflasyonda düşüş devam edecek - MuhasebeTR

Merkez Bankası: Enflasyonda düşüş devam edecek

Merkez Bankası, yıllık bazda yüzde 6,40'a inen enflasyondaki düşüşün gelecek aylarda da devam etmesini bekliyor.

Bankanın 'aylık fiyat gelişmeleri' raporunda 2010 Aralık ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,30 düştüğü, yıllık enflasyonun da 0,89 puan azaldığı belirtilerek, bu düşüşte, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü düzeltmenin temel belirleyici olduğu kaydedildi. Temel mal ve hizmet gruplarının yıllık fiyat artış oranının sınırlı şekilde yükselmesine rağmen orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrini sürdürdüğü vurgulanarak, "Önümüzdeki aylarda enflasyonun düşmeye devam etmesi, temel (çekirdek) fiyat göstergelerinin yıllık artış oranının ise sınırlı artışlar göstermesi beklenmektedir." denildi.

Merkez Bankası değerlendirmesinde, yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 6,5 olan 2010 yılı hedefine oldukça yakın bir düzeyde gerçekleştiğine dikkat çekilerek, işlenmemiş gıda, alkollü içecekler ve tütün ürünlerini dışlayan endeksin yıllık artış oranının ise 0,68 puan yükselerek yüzde 4,88 olduğu kaydedildi. Değerlendirmeye göre hizmet fiyatları aralık ayında yüzde 0,65 oranında artarken, grup yıllık enflasyonu yüzde 4,24'e çıktı. Grup fiyatlarının bu seyrinde cep telefonu görüşme ücretlerindeki artışa bağlı yükselen haberleşme hizmetleri fiyatları (yüzde 2,73) belirleyici oldu. Diğer taraftan, bu dönemde kira, lokanta-otel ve ulaştırma hizmetleri fiyatlarının yıllık artış oranlarında azalışlar gözlendi. Bununla birlikte, son dönemde akaryakıt fiyatlarında görülen artışların ulaştırma hizmetleri fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğu aktarıldı.

Temel mal (gıda, enerji, alkollü içecekler, tütün ve altın dışında kalan mallar) fiyatları aralık ayında yüzde 0,66 oranında gerilerken, grup yıllık enflasyonu yüzde 1,70'e yükseldi. Bu yükselişte temelde aralık ayında giyim ve ayakkabı grubunda sezon indirimlerinin mevsimsel ortalamaların altında gerçekleşmesi etkili oldu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 05.01.2011)

GÜNDEM