BASINDAN YAZILAR
Çalışma hayatına beş müjde! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Çalışma hayatına beş müjde! / Sadettin Orhan

Çalışma hayatına ilişkin en kolay yazdığım yazılar, yeni haklardan bahsettiğim yazılar oluyor.

Tersi durumda da kalem oynatmak bir o kadar zor oluyor. Neyse ki bugün müjde yazılarından birisiyle daha karşınızdayız. Son bir hafta içerisinde askerden polise, emekliden çalışana kadar her kesim için TBMM'den müjdeli haberler var. İşte sırasıyla yeni hak ve imkânlar.

1- Emekli gurbetçiye iyi haber

Yurtdışında çalışmış ya da ev hanımı olarak bulunmuş gurbetçilerimiz 'yurtdışı hizmet borçlanması' yoluyla emekli oldukları takdirde, emeklilikte destek primi ödeyerek yeniden çalışamıyorlardı. Çalışmaya başlamaları durumunda aylıkları kesiliyordu. İşte gurbetçi emeklilere mahsus bu dezavantaj giderildi ve buna dair 5997 Sayılı Kanun geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bundan sonra gurbetçi emekliler de (sayıları yüz binleri buluyor) destek primi ödeyerek aylıkları kesilmeksizin çalışabilecekler.

2- Eski memurlara ikramiye

Anayasa Mahkemesi'nin 2829 Sayılı Kanun'un ilgili hükmünü iptal etmesiyle birlikte, bir süre memuriyet yapıp istifa etmiş olanlar gözlerini TBMM'ye dikmişti. Bu konudaki yasal düzenleme de yine 5997 Sayılı Kanun kapsamında yapıldı ve yürürlüğe girdi. Ancak 1 Haziran 2010 tarihinden önce emekli olanlar için müphem bir durum var. Bu kişiler ikramiye talebinde bulunurlarsa muhtemelen talepleri reddedilecek ve yargı yoluna gitmeleri gerekecek. Ancak 1 Haziran 2010 sonrası emekli olan eski memurlar için ikramiye yolu direkt olarak açılmış oldu.

3- Borcunu taksitlendiren Bağ-Kur'luya sağlık hizmeti

5510 Sayılı Kanun gereği, 60 günden az prim borcu olan Bağ-Kur'lular sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. Ancak yapılan son düzenleme ile birlikte, 60 günden fazla borcu olsa dahi, bu borcunu taksitlendirmiş olanlar da sağlık hizmet alabilecekler.

4- Polise ve öğretmene ek kadro

Yapılan son düzenlemeler içerisinde 30 bin polis memuru ve 70 bin öğretmen için yeni kadro tahsisi de bulunuyor. Ayrıca polislere, askerliğe benzer biçimde başpolis ve kıdemli başpolis unvanları verilecek.

5- Uzman erbaşların sorunu çözüldü

TSK'da sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yapan personel, yaş haddi sebebiyle emekli aylığı bağlanmaksızın sözleşmeleri sona eriyordu. TBMM'de kabul edilen yasa maddesiyle, bu personel uzman erbaşlıktan yaş haddi sebebiyle ayrılsalar dahi, emekli olacakları tarihe kadar Milli Savunma Bakanlığı veya TSK kadrolarında sivil memur olarak görev yapabilecekler. Aynı imkândan, daha önce ayrılmış olan uzman erbaşlar da faydalanabilecekler. Ancak bunların 3 ay içinde başvurmaları gerekiyor.

Yetim aylığı alırken çalışabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, ben rahmetli babamın maaşını 2001 yılında bağlattım ve halen alıyorum. Ancak geçinmeme yetmiyor, çalışmak istiyorum. Çalışmam durumunda yetim aylığım kesilir mi? S.S.

Cevap: Değerli okurum, çalışmaya başlamanız durumunda babanızdan bağlanan yetim aylığı kesilecektir. Hem çalışıp hem de yetim aylığını alma hakkınız bulunmuyor.

İkramiye alabilecek miyiz?

Soru: Sadettin Bey merhaba, bizler SSK prim gün sayısını doldurup yaş bekleyen çalışanlarız. Daha önce memur olarak görev yapmıştık. Bizlere ikramiye verilmesi yönündeki düzenleme hangi aşamadadır? Orhan Yücekaya

Cevap: Değerli okurum, bahsettiğiniz düzenleme yukarıda 2. maddede yer alan düzenlemedir. Yani söz konusu kanun yürürlüğe girdi. Emekli aylığına hak kazandığınız tarihte size de bu kanun kapsamında ödeme yapılacak.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 21.06.2010)

GÜNDEM