BASINDAN YAZILAR
Gelirini beyan etmeyenler için pişmanlık hükmü / İsmail Kökbulut - MuhasebeTR

Gelirini beyan etmeyenler için pişmanlık hükmü / İsmail Kökbulut

Gelir vergisi mükellefleri için 2009 yılı gelirlerine yönelik olarak gelir vergisi beyannamelerini vermeleri için gereken süre bitti. Beyana tabi gelir elde edenler bu gelirlerini doldurdukları beyannameleri ile Gelir İdaresi'ne bildirdiler.

Beyandan sonra sıra denetimde. Gelir İdaresi, teknolojik imkanları etkin bir biçimde kullanarak mükellefleri daha rahat denetleyebiliyor. O yüzden, beyana tabi geliri olduğu halde beyan etmeyen veya eksik beyan eden mükelleflerin başı vergi incelemeleri dolayısıyla ağrıyacak gibi gözüküyor.

Vergi incelemesine tabi tutulmak istemiyorsanız gelirinizi tam olarak beyan etmeniz için gereken süre doldu. Eğer eksik beyan varsa veya gelirinizi beyan etmediyseniz hâlâ beyanda bulunarak vergi cezasından kurtulma şansınız var. Nasıl mı?

Vergi Usul Kanunu'nun 371'inci maddesine göre, kişilerin kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber verilmesi ve diğer şartların da varlığı halinde vergi zıyaı cezası kesilmiyor, sadece gecikme zammı kadar pişmanlık zammı ödeniyor. Yani eğer gelirinizi beyan etmediyseniz, pişmanlık beyannamesi ile beyan etme hakkınız var. Fakat pişmanlık ile beyan edebilmeniz için, gelirinizi beyan etmediğinize dair Gelir İdaresi'nce herhangi bir tespit yapılmamış olması veyahut üçüncü şahıslar tarafından hakkınızda herhangi bir dilekçe verilmemiş olması gerekli.

KİRA GELİRİNİ BEYAN ETMEYENLER İÇİN BÜYÜK AVANTAJ

Pişmanlıkla beyanname verilmesi, kira geliri olduğu halde beyan etmeyenler için daha önemli bir anlam ifade ediliyor. Zira kira gelirinizi beyan etmezseniz, 2.600 TL'lik istisnadan yararlanamıyorsunuz. Fakat pişmanlıkla dahi olsa beyan ederseniz yararlanabiliyorsunuz. Dolayısıyla, kira gelirini beyan etmeyen vatandaşlarımızın pişmanlık beyannamesi ile bu gelirlerini beyan ederek istisna uygulamasını kaçırmamalarında büyük fayda var.

Geçtiğimiz günlerde Gelir İdaresi Başkanlığı altını çizerek açıkladı: Beyan dönemi bittikten sonra çok sıkı denetimler başlayacak. Denetimlerin yoğunluk kazanacağı alan ise kira geliri elde edenler olacak. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde her türlü veri kullanılarak kira geliri elde edenler tespit edilecek ve gelirlerini beyan edip etmedikleri araştırılacak.

Biz de denetimler başlamadan, gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan edenler için pişmanlık beyannamesi verme hakkı olduğunu hatırlatalım istedik. Vergi memurları kapınızı çalmadan son bir kez gelirinizi ve beyanname durumunuzu kontrol etmenizde büyük fayda var.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 29.03.2010)

GÜNDEM