BASINDAN YAZILAR
İşverenin belge yükü 'tek'e iniyor - MuhasebeTR

İşverenin belge yükü 'tek'e iniyor

Küresel ekonomik krize karşı reel sektörü rahatlatmak için çeşitli tedbirler alan hükümet, bir yandan da işvereni bürokratik yüklerden kurtaracak adımlar atıyor. Şirketlerin yeni işe giren ve işten ayrılan personelini bildirmek için üç kuruma verdiği bildirge teke inecek. İşverenin söz konusu bildirgeleri sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'na vermesi yeterli sayılacak.Yeni düzenleme, küresel ekonomik krize karşı önlemleri içeren 'torba yasaya' eklendi. TBMM'de kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması halinde yürürlüğe girecek.

Halen işverenler, işe girişleri ve işten ayrılmaları SGK'ya, Türkiye İş Kurumu (İşkur)'na ve Çalışma Genel Müdürlüğü'ne ayrı ayrı bildiriyor. Yeni düzenleme ile İşkur ve Çalışma Genel Müdürlüğü, söz konusu bilgileri SGK'nın bilgisayar altyapısından alacak. 1 milyon 200 bin işletmeyi rahatlatacak düzenlemeyle işveren bürokrasiden kurtulacak, emek ve zaman kaybının önüne geçilecek. Yeni uygulama, işten ayrılan personelini bildirmeyen işverene de her bir işçi için asgari ücret tutarında ceza verilmesini öngörüyor. İşe giriş ve çıkışlarla ilgili mevcut mevzuat, işveren için pek çok zorluk içeriyor. İşveren, işe girişleri 1 gün önceden bildirmek zorunda. Ancak inşaat, balıkçılık ve tarım sektörlerinde personeli bir gün önceden bildirmek pek mümkün olmuyor.

Öte yandan işten ayrılan personelin işsizlik maaşı alabilmesi için 10 gün içinde SGK'nın yanı sıra İşkur'a ve sendika istatistiklerinin tespiti için de Çalışma Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesi gerekiyor. 3 ayrı kuruma verilen işe giriş ve çıkış bildirgeleri, işverenin tepkisini çekiyordu. SGK ise bir süredir bildirgelerin teke indirilmesi konusunda çalışma yapıyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 'altyapımız hazır' demesi üzerine yasal değişikliğe gidildi.

(Zaman Gazetesi | 28.02.2009)

GÜNDEM