BASINDAN YAZILAR
Emekliye müjdeli haber - MuhasebeTR

Emekliye müjdeli haber

Hükümetin kriz önlem paketi Meclis'ten geçti. İşte emeklileri sevindirecek gelişme.

Hükümetin kriz önlem paketi Meclis'ten geçti. Yasaya göre, 8 milyon emeklinin maaşına kart ve kredi borcu nedeniyle haciz konulamayacak..

Ekonomik krizi önlemeye ilişkin düzenlemeler içeren ve bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısı TBMM'de kabul edildi. Yasa, kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan (EKK), internet vergisine, TMO'yu kurtarma operasyonundan, teşvik uygulamasının uzatılmasına ve 30 yaşındaki hurda araçlara affa kadar pek çok konuda düzenleme getiriyor. 30 yaş ve üzerindeki araçların hurdaya ayrılması durumunda idari para cezaları ve vergi borçları affedilecek. Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı Özel İletişim Vergisi yüzde 5'e indirilecek. Diğer telekomünikasyon hizmetlerinden yüzde 15 Özel İletişim Vergisi alınacak.

CEZADAN PAY
Yasayla kriz ortamında haciz kıskacındaki emeklilerin nefes alması sağlandı. 8 milyon emeklinin kredi kartı ve bireysel krediler gibi borçlar nedeniyle maaşlarına haciz konulması uygulamasına son veriliyor. Torba yasaya göre, trafik para cezası hasılatının yüzde 50'si, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu'na aktarılacak. 31 Aralık 2009 tarihine kadar, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmesi için muhatap bankaya ibrası geçersiz sayılacak. Tekstil, konfeksiyon ve deri sektörleri işletmelerinden kümelenme anlayışıyla belirlenen illere taşınanlara vergi desteği sağlanacak. Gayrimenkul satışlarında emlak vergisi değerinden az olmamak üzere binde 5.4 vergi alınacak. TMO'nun finansman açığı için senet çıkarılacak

(Haber Türk | 19.02.2009)

GÜNDEM