BASINDAN YAZILAR
Ha Gayret SGK Bari e-Devlet Aşkına / Şevket Tezel - MuhasebeTR

Ha Gayret SGK Bari e-Devlet Aşkına / Şevket Tezel

TC Kimlik numaraları kullanılarak, devlet hizmetlerini tek bir kapıdan vatandaşa ulaştırmak amacıyla gerçek ortamın bir benzeri olarak merkezde başbakanlık, onun çevresinde kamu hizmet kurumları olmak üzere elektronik ortamda da bir “Devlet Adresi” oluşturulmuş bulunuyor.

Yararlanmak isteyen yurttaşlarımızın PTT bürolarına gidip kendileri için özel olarak üretilecek şifrelerini alabilecekleri gibi diğer internet servis sağlayıcıların sundukları elektronik imza seçeneğiyle de e-Devlet’in kapısından içeri girmeyi başarabilecekler.

Bu yeni ortamın vatandaşların bilinçlendirilmesine ve güvenliğinin sağlanmasına bağlı olarak hizmetlerin daha çabuk ve zamanında verilmesini sağlayacağı bekleniyor. Ancak gerekli bir unsur daha var ki o da yine kimi kamu kurumlarındaki vurdumduymazlık veya organizasyonsuzluk veyahut ta liyakatsizlikten kaynaklanıp elektronik ortama yansıyabilecek eksikliklerin aşılması zorunluluğu.

Her ne kadar SGK yetkilileri “SGK’yı eleştirmek moda oldu” diyerek sızlansalar da bu eleştirinin vakti geldi de geçiyor bile. Ayrıca, kamuoyuna yaptıkları beyanatlarda eleştirilerin hatalarının düzeltilmesini sağlayacak olanları için teşekkür bile etmeliler bence.

Başta belirteyim ki elektronik ortamda verilen hizmetlerin ülkemizdeki öncülerinin başlarındadır SSK ve sonra da Bağ-Kur. Tek çatı olunca siteleri de birleşti. Ama vatandaşlarımızı temel sosyal güvenlik haklarını nasıl kullanacakları konusundaki bilgilendirme amaçlı SGK linklerindeki rehberlik bilgilerinin son birkaç yıldır saati durmuş vaziyette. Yani “Sigortalı Rehberi”, Serbest Çalışan Rehberi” “Memur Rehberi” gibi bölümlerdeki son birkaç yıldaki bilgiler güncel değil ve yurttaşlarımız özellikle buraları açtıklarında yanlış yönlendirilmiş oluyorlar.

www.turkiye.gov.tr adresindeki yeni e-Devlet sitesinin ana sayfasından bu eskimiş ve hatalı bilgilere ulaşmak için iki tık yeterli maalesef.

Örneğin SGK’nın sitesine göre işsizlik sigortası primi olarak sigortalı % 2, işveren % 3, Devlet %2 oranında prim ödeyecekmiş(!). Oysa 2004 yılında 5234 sayılı kanun ile bu oranlar sigortalı için % 1, işveren için % 2 ve Devlet için % 1’e düşürülmüştü.

Sosyal güvenlik mevzuatını tamamen değiştiren 5510 sayılı SSGSS Yasası yürürlüğe gireli iki ay oluyor ve bahse konu sayfalardaki bilgilerde 5510’dan eser yok, serbest çalışan sayfası hala basamak sisteminden bahsediyor, sigortalı sayfasının her bir bölümü yürürlükten kalkan 506 sayılı yasadan aldığı referanslardan, isteğe bağlı sigortalılık için kaldırılan bin 80 gün şartından, kaldırılan topluluk sigortasından bahsediyor. Memur sayfası analara ve eşlere evlenme yardımından bahsediyor. Bu verdiklerim yanlışlardan birkaç örnek sadece.

SSGSS Yasası iki aydır yürürlükte olduğu halde rehberlik bilgileri neden güncellenmez? Acaba SGK yöneticileri kendi sitelerini açıp vatandaşa ne gibi rehberlik hizmeti yapıyoruz diye en az dört yıldır bir defa merak etmezler mi? Şimdi ben veya bir başkası eleştirmese o eksik ve yanlış, geçmişte kalmış enkaz bilgilerin düzeltilmesi için daha kaç yıl beklenecek?

“Uyanın artık sabah oldu, e-Devlet faaliyete geçti” demiyorum. Bilgi enkazının kaldırılıp yeni dönemde yeni bilgilerle donatılarak tam olarak rehberlik yapacak düzeye getirilmesi amacıyla “Biraz duyarlılık lütfen” diyorum. Çünkü artık elektronik ortamda da Devlet çatısı altında hizmet yapılacak ve elektronik ortamda Devleti temsil edecek genç web sitesinden yaşlı ve enkaz bilgilere ulaşılmasına neden olacak linkler bulundurmaya kimsenin hakkı yok. Eleştiriyi sevmese bile…

(Sözcü Gazetesi | 23.12.2008)

GÜNDEM