BASINDAN YAZILAR
En çok mezardaki SSK'lılar maaş almış! - MuhasebeTR

En çok mezardaki SSK'lılar maaş almış!

2003 yılından bu yana 45 bin 290 mezardaki SSK'lının maaşlarının çekilmeye devam edildiği tespit edildi

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ölen emeklilerin maaşını alan 80 bin kişiyi yakalaması büyük yankı uyandırırken, konuyla ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürü İbrahim Ulaş, en büyük suiistimali SSK'da tespit ettiklerini açıkladı. 2003 yılından bu yana SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı hak sahiplerine yapılan geriye dönük incelemelerde 45 bin 290 SSK'lının vefat etmiş olmasına rağmen maaşlarının çekilmeye devam edildiğini açıkladı.

TASARRUF SAĞLANDI

Benzer şekilde Bağ-Kur'dan 21 bin 96, Emekli Sandığı'ndan da 13 bin 47 sigortalının hayatta olmamasına rağmen maaşlarının çekildiğini tespit ettiklerini vurguladı. Ulaş, “SSK'da 45 bin 290, Bağ-Kur'da 21 bin 96 ve Emekli Sandığı'nda 13 bin 47 kişi olmak üzere toplan 79 bin 433 kişinin haksız gelir ve aylık aldığı tespit edilerek, bu aylıkların kesilmesi suretiyle 480 milyon YTL tasarruf sağlanmıştır” dedi.

EMEKLİLERE UYARI

Ulaş, SGK ve reformu eleştirenlere sert çıkarak, “SGK'yı eleştirmek alışkanlık haline geldi” dedi. Kuruma bildirimi yapılan çocuk sigortalılarla ilgili denetimlerin sürdüğüne dikkat çeken Genel Müdür Ulaş, 20 bin 889 çocuk sigortalının bildirimlerinin iptal edildiğini söyledi. Bazı sahtekârların emeklilere ulaşarak, 'ölüm yardımı vereceğiz' vaadiyle para topladığı ortaya çıktı. Vatandaşları uyaran SGK, böyle bir uygulamalarının olmadığını vurguladı

(Yenişafak Gazetesi | 19.12.2008)

GÜNDEM