BASINDAN YAZILAR
Bütçe açığı beklenenden daha az gerçekleşecek - MuhasebeTR

Bütçe açığı beklenenden daha az gerçekleşecek

2008 yılında öngördükleri bütçe açığının 14 milyar YTL olduğunu, ancak ekim ayı sonunda bu açığın 4,9 milyar YTL olarak gerçekleştiğini ifade eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, altın sektörü temsilcilerine de ciddi uyarılarda bulundu

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2008 yılında öngördükleri bütçe açığının 14 milyar YTL olduğunu belirterek, ancak Ekim sonunda bu açığın 4,9 milyar YTL olarak gerçekleştiğini ifade etti. Unakıtan, "Öngördüğümüz açıktan daha az bir açıkla bütçeyi kapatacağımız anlaşılıyor" dedi. Unakıtan, Active Academy tarafından düzenlenen Uluslararası Altın Zirvesi'ne katıldı. 2008'de vergi ile ilgili ne aşamada olduklarına ilişkin bir sorusu üzerine, vergi gelirlerinin iyi olduğunu söyleyen Unakıtan, şöyle devam etti:

VERGİ GELİRİMİZ GAYET İYİ

"İyi bir aşamadayız. Ekim sonuçlarına göre durumumuz gayet iyi. Yani, tahmin edilenden daha düşük bir vergi topluyoruz diye bir şey söz konusu değil." Unakıtan, işsizlik fonunun kullanılma alanlarıyla ilgili hükümetin herhangi bir karar vermediğini söyleyedi. Unakıtan belirlenen hedeflere ilişkin olarak ise, "Dünyanın ekonomik durumu dinamik bir şekilde değişiyor. Bırak aydan aya değişmeyi, günlük değişmeleri görüyoruz" şeklinde konuştu.

BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 4

"Bugünlerde de çok hassas günlerin içerisinde bulunduğumuzu herkes biliyor" diyen Unakıtan sözlerini şöyle sürdürdü: "İleride bunlarla ilgili bir tahmin değişikliği olursa, zaten revizelere gidilir. Ama ikide bir 'OECD şöyle dedi, haydi biz de değiştirelim. IMF böyle dedi, biz de değiştirelim. Dünya Bankası böyle dedi, biz de değiştirelim' gibi tahminler değişmez. Bizim şu andaki büyüme tahminlerimiz yüzde 4'tür. İleride belli zamanlarda revizelere gidilebilir. Plan revizelerine gidilebilir. Eğer öyle bir unsur söz konusu olursa, uzmanlarımız tahminlerinde herhangi değişiklik yaparsa, oturur onları konuşuruz. Ona göre revizeler yapılabilir."

İLK BAKAN OLDUĞUM ZAMAN...

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Maliye Bakanı olduğumda ilk yaptığım şeylerden biri altın ile ilgili kazancın tespitinde... Eskiden altın durduğunda fiyat arttı, kazandım, fiyat düştü, kaybettim yok. Kilosunda bir şey artıyor mu? Senin kazancın odur. Ona göre düzenleme yap. Bana orada yamuk yaptınız. 'Bu ortalamalara bakma, önüne gelen kendini kuyumcu yazdırıyor, ortalamalar düşüyor' dediniz. Peki o da tamam. Baktım baktım yok. Sonra maliyeciler o uygulamayı kaldırıvermişler." Türkiye'de altının yastık altı tasarruf anlayışı olarak görüldüğünü kaydeden Unakıtan, bu anlayışın değişmesi gerektiğini belirtti.

 

Bana yamuk yapmayın!

 

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, altın sektörü temsilcilerine hitaben şunları kaydetti: “Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kayıt içinde değil ondan gelmezler. Dünya çapında adamsınız fakat bir tane kayıt içinde tam olmadığınız için... Yabancı sermaye geliyor size, konuşuyor, ediyor, 'Çıkar bakalım defterleri'... Yok bir şey. İşte orada ip kopuyor. El ele verelim. Bana yamuk yapmayın. Ya siz kendinizi çevirin, ya ben sizi çevireyim. Otobana girelim. Siz de memnun olun, ben de memnun olayım.”

(Kaynak: Yenişafak Gazetesi | 28.11.2008)

GÜNDEM