BASINDAN YAZILAR
Unakıtan: Maliye Bakanı KDV sever - MuhasebeTR

Unakıtan: Maliye Bakanı KDV sever

Suriye'de konferansa katılan Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye'nin 20 yıldır uyguladığı KDV'yi Suriye'ye önerdi. Unakıtan, “Sayın Hussein, paraları toplamaya başlayınca bu vergiyi çok sevecektir” dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bir konferansa katılmak için gittiği Suriye'de KDV uygulamasını övdü.

Eşi Ahsen Unakıtan ve beraberindeki heyetle birlikte, Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen "Katma Değer Uygulamaları ve Tecrübeleri" konulu konferansa katılan Unakıtan, Suriye Başbakanı Naci Otri ve Suriye Maliye Bakanı Muhammad El Hüseyin'i ziyaret etti. Bakan Unakıtan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin KDV sistemini 20 yıldır uyguladığını belirterek, "KDV'yi Maliye Bakanları çok sever. Dostum ve kardeşim Suriye Maliye Bakanı Sayın Hussein paraları toplamaya başlayınca, bu vergiyi çok sevecektir" dedi.

KDV'DEN YILDA 36 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin her yıl KDV'den 36 milyar dolar elde ettiğini söyleyen Unakıtan, "Türkiye mali alanda da önemli gelişmeler kaydetti. Devletin gelir ve giderlerini 1 günde çıkaracak bir otomasyon sistemimiz var. Hem tasarruf hem de çabukluk sağlayan sistemler yerleştirdik" ifadesini kullandı.

KDV'DEN YILDA 36 MİLYAR DOLAR

Krizin ABD'de başlaması nedeniyle boyutlarının da büyüdüğüne dikkati çeken Unakıtan, "Avrupa ve Asya'nın ardından kriz, gelişmekte olan ülkelerde de kendini hissettirdi. Bu krize hazırlıklı giren ülkeler daha az etkilendi. Ama etkilenmeyen yok" diye konuştu.

Batı ülkeleri ile kredi ilişkileri yoğun olan ve bütçe açığı fazla olan ülkelerin krizden daha fazla etkilendiğini anlatan Unakıtan, bütçesi sağlam, mali disipline riayet eden ülkelerin krizden diğerlerine oranla daha az etkileneceğini kaydetti.

Arap Para Fonu Başkanı Jaseem Al Mannai de konferansın açılışında yaptığı konuşmada, KDV'nin Arap ülkelerinin ekonomik sistemlerinin düzelmesine büyük katkı sağladığını söyledi.

 

Suriye çok şanslı, ona karada ölüm yok

Unakıtan cari açığı ve dış borcu az olan ülkelerin maliye bakanlarını şanslı olarak değerlendirdi. Suriye'nin şanslı ve mali bakımdan iyi bir ülke olduğunu belirten Bakan Kemal Unakıtan, "Suriyeli meslektaşım, KDV gibi uygulamaları da hayata geçirmeye çalışıyor. Artık Suriye için karada ölüm yok" diye konuştu. Dünyadaki ekonomik sistemin yeniden yapılanacağı söyleyen Unakıtan, "Umarım, gelişmekte olan ülkeler yerlerini daha iyi korurlar” dedi.

 

 

(Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi | 10.11.2008)

GÜNDEM