BASINDAN YAZILAR
Yabancı Ev Çalışanlarına Çalışma İzni Almak Şart! - MuhasebeTR

Yabancı Ev Çalışanlarına Çalışma İzni Almak Şart!

Ev hizmetleri, bakıcı, temizlik, yemek, bahçe bakımı, ütü, çamaşır gibi gündelik işler ile çocuk, yaşlı yahut engelli gibi bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerini ifade etmektedir.

Ülkemizde uzun yıllardır çok sayıda yabancı çalışanın ev hizmetlerinde çalıştığı görülmektedir.

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye'de ev hizmetlerinde çalışabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışma ve ikamet hakkı veren çalışma izin belgesini alınması gerekmektedir.

Çalışma izni belgesi ya da muafiyet belgesi olmaksızın çalışan yabancı uyruklu kişiler ve işverenleri için idari para cezası ve süreli giriş yasağı uygulanmaktadır.

Bu sebepten Türkiye'de bulunan yabancıların çalışma izni ya da muafiyet belgesi almaları zorunludur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uygulamasında sadece çocuk bakımı, yaşlı ve hasta bakımı için çalışma izni verilmektedir. Ev hizmetlerinde temizlikçi ve hizmetçi için yabancı işçilere çalışma izni verilmemektedir.

Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret verilmesi ve SGK primlerinin ödenmesi gerekmektedir.

***

 

Çalışma İzni Müracaatı Nereye Yapılır?

Çalışma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları yurt içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, yurt dışında ise vatandaşı oldukları ya da yasal olarak yaşadıkları ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri veya başkonsolosluklarına başvuru yapabilirler.

Başvurular yabancıyı çalıştırmak isteyen işverenlikçe yapılır.

Çalışma izni başvuruları e devlet üzerinden online olarak yapılır.

Başvurunun tamamlanması için elektronik imza gerekmektedir.

***

 

Başvuru Türleri

Yurt İçi Başvuru: Ülkemizde bulunan ve en az altı (6) ay süreli geçerli ikamet tezkeresi sahibi olan yabancılar için yapılır.

Bu durumda yabancı 99 ile başlayan T.C. Yabancı Kimlik Numarasına sahiptir.

Yurt Dışı Başvuru: Yabancının ikamet tezkeresi olmadığı durumda, uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunur.

Oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasına sahiptir.

Uzatma Başvurusu: Mevcut çalışma izninin bittiği tarihten geriye doğru en fazla iki aylık sürede olmak kaydıyla, izin süresi sona ermeden uzatma başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Bir yıllık kanuni çalışma süresinden sonra, 6735 sayılı Kanun'un 7'nci maddesine göre yapılacak uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilebilir.

Farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilk başvuru usul ve esaslarına tabi olarak değerlendirilir.

Geçici Koruma Sağlanan Yabancılar İçin Çalışma İzni Başvurusu: Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye uyruklu yabancılar için yapılır. Yabancı Geçici Koruma İkamet Tezkeresine sahiptir.

Uluslararası Koruma Sağlanan Yabancılar İçin Çalışma İzin Başvurusu: Ülkemizde Uluslararası Koruma altında bulunan ve Uluslararası Koruma Başvurusu Sahibi olan yabancılar için yapılır. Yabancı Uluslararası Koruma İkamet Tezkeresine sahiptir.

Başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle yabancıya ödenecek ücretin en az;

-Üst düzey yöneticiler ve pilotlar için asgari ücretin 6,5 katı,

-Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı,

-Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar ile öğretmenler için asgari ücretin 3 katı,

-Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret,

-Diğer mesleklerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı,

-Turizm-animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı olması gerekmektedir.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 13.02.2024)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM