BASINDAN YAZILAR
Hükümet bak diyor, hastane bakmıyor! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Hükümet bak diyor, hastane bakmıyor! / Sadettin Orhan

Bu ayın başında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla birlikte, sağlıktan emekliliğe kadar pek çok yenilik hayatımıza girdi.

Özellikle sağlık alanında Genel Sağlık Sigortası ile yapılan düzenlemeler, vatandaş için büyük kolaylıklar getiriyor.

Ancak henüz vatandaşın yeni hakların çoğundan haberi yok. Bu kadar köklü değişikliklerden herkesin birden haberinin olmasını beklemiyoruz. Ancak ne yazık ki kanunları uygulayacak olan birimlerin de pek çok düzenlemeden haberi yok.

Cehalet mi, tembellik mi?

Örneğin ismini vermeyen bir devlet hastanesi çalışanı okurum, kendi hastaneleri de dahil olmak üzere birçok hastanenin GSS kanununu uygulamayıp, eski düzene göre hasta kabul ettiğini söylüyor. Yine meslektaşım ve üstadım Ali Tezel, dünkü köşesinde, kimi hastanelerin 18 yaşın altındaki hastalara sorgusuz- sualsiz bakmaları gerekirken, "sosyal güvencen yok" diye geri çevirdiklerini yazıyor. Oysa 1 Ekim itibariyle;

18 yaşın altındaki tüm nüfus sosyal güvence aranmaksızın GSS kapsamında.

Acil vakalarda sosyal güvence aranmayacağı gibi, hastanın başvurduğu hastanenin SGK ile anlaşması yoksa bile hastaya bakmak zorunda. Bu durumlarda sadece hastanın değil, refakatçinin ücreti de SGK tarafından ödenecek.

İş kazası-meslek hastalığı, koruyucu sağlık hizmetleri ve gebelik hali gibi durumlarda da sosyal güvence aranmaksızın sağlık yardımları yapılacak. Yukarıda saydıklarımız yeni haklardan sadece birkaçı. Ancak hükümetin verdiği bu hakları hastanelerden koparmak biraz zaman alacak gibi!

Okur sorularına cevaplar...

Babamdan dolayı sağlık yardımı alabilir miyim?

Soru: 30 Eylül 2008 itibariyle 30 yaşından büyük bekar üniversite mezunu bayan babasından dolayı sağlıktan yararlanabilirken 01 Ekim 2008 tarihten sonra durumunda bir değişiklik olmadığı müddetçe (evlilik ,işe girme,isteğe bağlı sigorta vs) sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilir mi? E.Kaya

Cevap: Evet yararlanabilir.

Memur emeklisiyim, çalışabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey benim size iki sorum olacak. 1-Emekli sandığı emeklisiyim, 1 ekimden sonra kamu hariç herhangi bir özel sektörde sigortalı çalışabilir miyim? Çalışırsam emekli maaşı hakkını kaybeder miyim? 2-1 ekimden sonra kendi adıma ticaret yapabilir veya işyeri açarsam emekli maaşı hakkımı kaybeder miyim? Yani emekli maaşı hakkımı kaybetmeden ben hangi işlerde çalışabilirim. İ.Kartal

Cevap: 1 Ekim'den sonra isterseniz bir işyerinde sigortalı (4/a'lı) olarak, isterseniz kendi işyerinizde ticaret yaparak çalışabilirsiniz. Her iki durumda da emekli aylığınız kesilmez. Ancak 4/a'lı olarak çalışırsanız, işverenin size ödeyeceği ücretten (emekli aylığınızdan değil) %31,5-36,5 arasında sosyal güvenlik destek primi kesilir. Bu oranın %7,5'i size ödenen ücretten kesilir, kalanı işveren tarafından ödenir. Kendi işyerinizi açar da esnaf (4/b'li) olarak çalışmaya başlarsanız bu kez en az, asgari ücretin %12'si oranında destek primi ödersiniz.

Annem ne zaman emekli olur?

Soru: Annem 11.09.1968 doğumlu ve ilk SSK giriş tarihi 07.04.1986. Şuan 3.777 yatırılmış gün var. SSK dan emekli olabilmesi için ne yapmalı, kaç ay daha İsteğe Bağlı Sigortaya prim ödemesi gerekli? 24.11.1993 ile 31.05.2000 tarihleri arasında her ay 10 gün sigortalı çalıştı. Her ay için yatırılmayan 20 günleri borçlanma yapabilir mi? Z.Urkel

Cevap: Değerli okurum, anneniz 5.075 günle emekli olacak. Yani 1.298 gün sonra emeklilik dilekçesi verebilir. Yalnız kalan günün en fazla 1.259 gününü isteğe bağlı ödesin. 39 günü ise bir işyerinde çalışarak doldursun. Böylece SSK şartlarında emekli olur. Aksi halde 9000 günle Bağ-Kur şartlarında emekli olur. Geçmiş günleri borçlanma imkanı şuan yok.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 15.10.2008)

GÜNDEM