BASINDAN YAZILAR
Başbakan’ın ACİL hassasiyeti yasaya girdi! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Başbakan’ın ACİL hassasiyeti yasaya girdi! / Sadettin Orhan

Ülkemizde, hastanelerin acil kapılarında bekletilen ya da geri çevrilen hasta manzaraları hâlâ gözümüzün önünde. Başbakan'ın bu konudaki hassasiyeti de herkesin malumu.

Zira kendileri de aynı muameleye maruz kalmış birisi. İşte Başbakan'ın da mağduru olduğu bu uygulama 1 Ekim itibariyle tarihe karışmış durumda. Zira yeni SGK'nın yürürlüğe girmesiyle artık 70 milyon vatandaştan hiç kimsenin, bir hastane kapısından geri çevrilmesi mümkün değil. Yeni dönemde herhangi bir hastane (özel hastane veya vakıf hastaneleri de dahil), acil vaka olarak gelmiş bir hastayı "SGK ile anlaşmamız yok" veya "hastanın sosyal güvencesi yok" mazeretleri ile kapıdan döndüremeyecek.

Hastanenin SGK ile anlaşması olmasa veya hastanın sosyal güvencesi yoksa bile hastane gerekli muayene ve tetkikleri yapmak zorunda.

Refakatçinin ücreti de ödenecek

 Yeni uygulama ile sadece acil vaka olarak gelen hastanın değil, aynı zamanda hastanın yanında refakatçi olarak kalan kişinin giderleri de SGK tarafından karşılanacak.

SGK'nın bu giderleri ödeyebilmesi için ilgili doktor tarafından, acil müdahalenin zorunlu olduğunu gösterir bir belgenin düzenlenmiş olması gerekiyor. Acil sağlık hizmetini anlaşmasız hastaneden alan vatandaş doktorun düzenlediği bu belgeyi faturaya ekleyerek SGK'dan parasını alabilecek. Özetle;

Bundan sonra 70 milyon vatandaşın hiçbiri acil vakalarda sosyal güvencesi olmadığı gerekçesiyle hastane kapısından çevrilemeyecek.

Hastanın sosyal güvencesi varsa fakat gittiği hastanenin SGK ile anlaşması yoksa bile acil vakalarda yine tedavi görebilecek.

Yukarıdaki her iki durumda da refakatçi ücretleri SGK tarafından ödenecek.

Okur sorularına cevaplar...

Soru: İsteğe bağlı SSK'lıyım, emekliliğime 14 ay var ama 4 ay sonra prim ödemem bitiyor. Eşim SSK emeklisi, kalan 10 ayda tekrar eşimin sigortasından faydalanabilir miyim? R. Şekerci

Cevap: Değerli okurum, anlaşıldığı kadarıyla 4 ay daha prim ödeyip emeklilik için yaşı bekleyeceksiniz. Bu süre zarfında sigortalı olmayacağınız ve herhangi bir gelir-aylık almayacağınız için, kalan 10 ay zarfında eşinizin üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. Amerika'da çalışan nasıl emekli olur?

Soru: Amerika'da yaşamakta olan bir yakınımız T.C'de emekli olma koşulunu soruyor. 23 Şubat 1946 doğumlu ve T.C'de SSK başlangıcı 1978 yılı. 1980 yılından beri de Amerika'da yaşıyor. Bu şartlar altında T.C'de emekli olabilir mi? Olabilirse şartları nelerdir? E. Erol

Cevap: Değerli okurum, yakınınız Türkiye'ye dönerek bir gün de olsa SSK'lı (4/a'lı) olarak çalışırsa ve SGK'ya yurtdışı borçlanma başvurusu yaparsa 3.600 gün prim ödeyerek hemen emekli olur. Türkiye'deki sigortalılık gün toplamını yazmamışsınız ancak yurtdışı borçlanması yapması gereken süre, Türkiye çalışmalarını 3.600 güne tamamlayacağı süredir. Yeni kanuna göre sağlık yardımını nasıl alırız?

Soru: 01.07.2007 tarihinde sigortam başladı ve 23.01.2008 tarihinde bitti. Yeni yasaya göre sağlık yardımlarından faydalanabilir miyim? A. Aslan

Cevap: Değerli okurum, yeni yasaya göre işten ayrıldıktan sonra sağlık yardımı alabileceğiz süre 10 gündür. Ancak işten ayrılmadan önce geçmiş bir yılda toplam 90 gün priminiz varsa, işten çıkış sonrası 90 gün daha sağlık yardımı alırsınız. Verdiğiniz bilgilere göre sizin sağlık yardımı almanız mümkün değil. Ancak aile içi kişi başı geliriniz 213 YTL'den az ise, ücretsiz sağlık yardımı alabilirsiniz. Doğum borçlanmasında mahkemeye gideyim mi?

Soru: Daha önce sizin yazılarınızda Bağ-Kur'lu kadınların da 1 Ekim'den sonra SSK'lı olarak doğum borçlanması yapabileceğini okumuştum. Peki şimdi bu hakkımız var mı? M. Kaya

Cevap: Değerli okurum böyle bir hakkınız bana göre var ancak SGK'nın borçlanma tebliğine göre yok. Ancak ben kendi annem için mahkeme ile bu hakkımı arayacağım. Size de tavsiye ederim. Hukuki yardım sormuşsunuz. 9 Ekim tarihli yazımda hukuki yardım için bir telefon vermiştim. Oradan yardım alabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 13.10.2008)

GÜNDEM