BASINDAN YAZILAR
Avrupalı liderler krizi görüşüyor - MuhasebeTR

Avrupalı liderler krizi görüşüyor

Euro bölgesini oluşturan 15 Avrupa Birliği üyesinin liderleri giderek kötüleşen mali krizi ele almak üzere Paris'te bir araya geliyor.

 

Toplantıya euro bölgesinde olmayan İngiltere'nin Başbakanı Gordon Brown da katılıyor.

 

Fransa Maliye Bakanı, toplantıda 7 sanayileşmiş ülke liderinin Cuma günü vardığı anlaşmanın ete kemiğe büründürüleceğini ve bu yönde harekete geçileceğini söyledi.

Toplantıyı izleyen BBC muhabiri, Avrupalı yetkililerin, İngiltere'nin, kısmi banka kamulaştırma planını değerlendirdiklerini belirtiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Avrupa çapında bankacılık sektörünü destek fonu kurma teklifi Almanya tarafından reddedilmişti.

Alman yetkililer kaygılı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bir dergiye verdiği mülakatta, küresel mali krizin tsunami etkisi yapmakta olduğunu söyledi.

Steinmeier, Der Spiegel dergisinde yayımlanan röportajında, dünyada yaşanan mali kriz ile ilgili olarak, "Siyasi açıdan bu, Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana en önemli gelişmelerden biri" dedi.

Steinmeier, krizin kendilerini siyasi açıdan da büyük ölçüde meşgul ettiğini ifade ederek, uluslararası finans piyasalarından her gün bir kötü haber aldıklarını söyledi.

Krizin, dünyada Soğuk Savaş döneminden bu yana yaşanan değişimi hızlandıracağını ifade eden Steinmeier, yeni bir ekonomik düzene gelişmekte olan ülkelerin de dahil edilmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler de aynı dergide yayımlanan röportajında, "Vatandaşlara, rahatça tatile gidin, her şey iyi diyemem. Ancak krizin sınırlandırıldığına ve çözüleceğine güvenebilirler" dedi.

Şeffaf bir şekilde çalışmadıkları ve kısa yoldan çok para kazanma yoluna gittikleri gerekçesiyle büyük şirket ve banka yöneticilerini de eleştiren Köhler, vatandaşların sisteme duydukları güvenin sarsıldığını, bu güvenin yeniden sağlanması için dünya ekonomisinde daha şeffaf bir düzen kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

(BBC Turkish | 12.10.2008)

GÜNDEM