BASINDAN YAZILAR
Çalışma İzninde Ücret Şartı - MuhasebeTR

Çalışma İzninde Ücret Şartı

Esasen, işletmelerde her zaman Türk vatandaşlarının istihdam edilmesi daha doğru olmakla birlikte, bazı işlerin niteliği veya çeşitli ihtiyaçlara binaen yabancı çalışanların istihdam edildiği görülmektedir. Türkiye'de çalışacak yabancı kişilerin çalışmaya başlamadan önce çalışma izni alması zorunludur.

Çalışma izni talep edilen işyerinde en az beş T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. İzin isteyen yabancının şirket ortağı olması halinde beş kişilik istihdam şartı, Bakanlıkça verilecek bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için aranmaktadır. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamı aranmaktadır. 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ile çalışma izinlerinin değerlendirme kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

1. Çalışma izni talep edilen işyerinde en az beş T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur.

İzin isteyen yabancının şirket ortağı olması halinde beş kişilik istihdam şartı, bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için aranmaktadır.

Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamı aranmaktadır.

2. İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir.

3. Dernek ve vakıflarda çalışacak yabancılara ilişkin izin taleplerinde 2'nci madde, yabancı devlet havayollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ise, 1'inci ve 2'nci maddeler uygulanmayacaktır.

4. İzin isteyen şirket ortağı yabancının, 40.000 TL'den az olmamak üzere sermaye payının en az yüzde 20 olması zorunludur.

5. İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur.

Buna göre 2023 Temmuz dönemi itibarıyla yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle yabancıya ödenecek tutarlar aşağıda yer almaktadır.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 08.08.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM