BASINDAN YAZILAR
Bağ-Kur’lular İçin Yeni Düzenleme! 7200 Prim Günü İle Erken Emeklilik! - MuhasebeTR

Bağ-Kur’lular İçin Yeni Düzenleme! 7200 Prim Günü İle Erken Emeklilik!

EYT düzenlemesinin ardından Bağ-kur’lular için de yeni düzenlemeler yolda. Bakan Bilgin, Bağ-kur’lular için erken emeklilik konusunda da çalışmaların yapıldığını duyurdu. Bu kapsamda 7200 prim günü ile emekli olunacak.

EYT düzenlemesi ile milyonlarca kişinin emeklilik hayali gerçek oldu. EYT düzenlemesi kapsamında geçerli olan şartlara sahip olan kişiler, emeklilik için başvurularını mart ayı itibari ile yapmaya başladı. Bağ-kur’lular için de yeni bir sistem üzerinde çalışıldığın açıklanması, Bağ-kur’luların da emekli olabilmesine imkan sunacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, daha az prim ile erken emekli olabilmenin önünün açılmasına dair çalışmaların devam ettiğini ve 9 bin prim günü ile emeklilik şartı aranan Bağ-kur’lular için SSK’lılar gibi 7.200 prim günü ile emekli olmasına imkan sunulacağını ifade etti.

SSK VE BAĞ-KUR PRİM SAYISI EŞİTLENECEK

EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından çalışma hayatına dair farklı alanlarda da yenilikler yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda berber, kuaför, marangoz ve bakkal gibi meslek dallarının da arasında bulunduğu milyonlarca Bağ-kur’lu küçük esnafın emekliliği için gerekli olan prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek iyi ifade edildi. Bu çalışma sayesinde Bağ-kur’lular 9.000 prim günü yerine 7.200 prim gününde emekli olabilecek. Yapılacak düzenleme ile iki sigorta kolu arasındaki 1.800 günlük süre farkı kaldırılacak ve emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenmiş olacak.

BAĞ-KUR PRİM GÜNÜ DÜŞECEK

2008 yılında devreye sokulan sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için gerekli olan gün sayısı 7.200 olarak belirlenmişti. Ancak bu durum Bağ-kur’lular için 9.000 prim günü olarak kabul edilmişti. Bu düzenleme ile Bağ-kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyor. SSK’da 7.200 prim günü ile kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşını doldurduğunda emekli olabilirken bu durum Bağ-kur’lu kadınlarda 58, erkekler de 60 yaş ve 9.000 prim günü koşullarını sağlanması durumunda gerçekleşiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanan çalışmaların yürürlüğe girmesiyle birlikte iki sigorta kolu arasındaki fark kalkmış olacak.

(Kaynak: Olay Medya | 04.04.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM