BASINDAN YAZILAR
3600 Ek Gösterge Neler Getiriyor? Emeklilik Dilekçesini 15 Ocak'tan Önce Vermeyin - MuhasebeTR

3600 Ek Gösterge Neler Getiriyor? Emeklilik Dilekçesini 15 Ocak'tan Önce Vermeyin

Memurların beklediği 3600 ek gösterge uygulamasının yansıtıldığı ilk maaşlar 15 Ocak 2023'te hesaplarda olacak. Emeklilik planı olan memurlar için bu tarih çok önemli. Ayrıca bugün için 1400 lira olarak hesaplanan artış o tarihte daha da artacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası kamuoyunun 3600 ek gösterge olarak adlandırdığı düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yasanın yaz tatiline girmeden önce yasalaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında düzenlemenin yılbaşı itibarıyla hayata geçeceği yer aldı. Memurların emekli aylıkları ve görev aylıkları ayın 15'i itibarıyla hesaplandığı için yeni ek göstergeyle ilk ödemeler 15 Ocak 2023'te yapılacak.

YENİ YILDA DEVREDE

Bu yüzden 15 Ocak 2023 itibarıyla emeklilik dilekçesi veren memurların aylıkları yeni ek göstergeye göre hesaplanabilecek. Diğer yandan 14 Ocak 2023 ve öncesinde dilekçe veren memurların emekli aylık ve ikramiye hesabı ise ek gösterge olmadan hesaplanarak ödeneceği için mecburi haller dışında emekli dilekçesinin bekletilmesinde fayda var. Düzenleme halihazırda emekli olmuş memurlar ile görevdeki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerini değiştirecek.

Kamuda hiyerarşik farklılaşmanın göz önünde tutulduğu ve tüm memurları kapsadığı için 'devrim' niteliğinde olarak değerlendirilen ek göstergede ilk adım dört meslek grubu için; öğretmen, polis, din görevlisi ve sağlık çalışanları için atılmıştı.

KAPSAM GENİŞ

Ancak süreç içerisinde yalnızca bu gruba yönelik bir düzenlemenin fonksiyonel farklılaşmayı zedeleyici olacağı öngörülerek kapsam genişletildi. Ek gösterge ile ilgili düzenlemenin yalnızca 3.600 ek gösterge olarak nitelendirilmesi doğru değil. Hali hazırda 3.600 ek göstergenin üzerinde olan ve birinci dereceye gelmiş bütün memurlar için de ek göstergede düzenleme yapılacak ve bu sayede bütün memurlar düzenlemeden yararlanacaklar.

HİYERARŞİ GÖZETİLDİ

Bu noktadaki amaç kamudaki fonksiyonel hiyerarşiyi bozmamak. Örneğin din görevlisinin ek göstergesinin artırılması ve 3.600 olması sonrası müftünün ek göstergesi 3.600 olarak kalmayacak 4.400'e yükseltilecek. Konuya ilişkin kanun tasarısı Meclis'e sunulduğunda ek göstergenin unvan ve görev bazındaki farklılığı da net olarak ortaya çıkacak. Görev ve emekli aylıkları ile ikramiyedeki farklılıklar da netleşecek.

YARDIMCI HİZMETLERE EK GÖSTERGE

Düzenleme ile halihazırda hiç ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan memurlar da kapsamdalar. Yaklaşık 500 bin yardımcı personel 600 ek göstergeye kavuşacak. Ek gösterge bugün düzenleme hayata geçseydi yardımcı hizmetlerdeki memurların görev aylıklarında 97 TL civarında bir azalışa neden olacakken, emekli aylıklarında 113 TL, emekli aylıklarında ise 45 bin TL artışa neden olacaktı.

MEVCUT EMEKLİYE 650 LİRA

Ek gösterge düzenlemesinden halihazırda emekli memurlar da yararlanacak. Ancak emekli memurlar ikramiye artışından değil, emekli aylığındaki artıştan faydalanabilecekler. Ancak 15 Ocak 2023 itibarıyla ek göstergeden kaynaklı 120 TL olarak artışın yansıtma oranı ile 650 lirayı bulması bekleniyor.

EK GÖSTERGE İLE EMEKLİ MAAŞI YÜZDE 25 ARTIYOR

Ek göstergedeki artışlar sonrasında memurlar için emekli aylık ve ikramiyelerde ortalama yüzde 22 ila 25 arasında artışlar yaşanacak. Rakamsal artışların ne kadar olacağını bugünden söylemek doğru değil. Çünkü görevdeki memur ve memur emeklileri için temmuz ayında artışlar var. Bu artışlar sonrasındaki zamlı aylıklar üzerinden ek gösterge düzenlemesi hesaplanacağı ve 15 Ocak 2023'ten itibaren düzenleme hayata geçeceği için bugünkü rakamlar ancak düzenleme bugün hayata geçseydi artış ne olurdu sorusuna yanıt olabilir. Bugün itibarıyla ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkartılanların çalışırken aldıkları maaşlar 57 TL, emekli aylıkları 1.391 TL, emekli ikramiyeleri 50.145 TL artacak. Lisans mezunu hemşireler ve din görevlileri, şube müdürleri, ilçe müdürleri bu gruba giriyor.

(Kaynak: Okan Güray Bülbül / Akşam Gazetesi | 08.06.2022)

GÜNDEM