BASINDAN YAZILAR
Çalışırken Ölen Sigortalının Kıdem Tazminatı - MuhasebeTR

Çalışırken Ölen Sigortalının Kıdem Tazminatı

Kayınpederim emeklilik şartlarını sağlamasına rağmen emekli olmamıştı. Bakanlıklardan birinde işçi statüsünde çalışıyordu. 70 yaşında doğal yoldan vefat etti. Aklımızda iki soru var. Kıdem/ihbar tazminatlarını ve emeklilik primini talep edebilecek miyiz? Kayınvalideme bağlanacak ölüm aylığı nasıl hesaplanacak? Şubat 2020'de buna dair bir yazınız var ama bizim durumumuz için tam cevap bulamadık. Ferit

Kıdem tazminatına hak kazandıran hallerden biri de iş sözleşmesinin işçinin ölümü sebebiyle son bulmasıdır. Kayınpederinizin iş sözleşmesi de ölümü nedeniyle sona erdiğinden kıdem tazminatı hakkı doğar. Çalışma süresine ilişkin hesaplanacak kıdem tazminatı tutarı, kanuni mirasçılarına (eşi ve çocuklarına), miras payları oranında ödenir.

İhbar tazminatı, iş sözleşmesinin işveren tarafından bildirim (ihbar) süresine ilişkin ücreti peşin ödemek suretiyle sona erdirilmesi durumunda yapılan bir ödeme. Kayınpederinizin iş sözleşmesi ölümü nedeniyle kendiliğinden sona erdiğinden, diğer bir deyişle iş sözleşmesinin işveren tarafından sona erdirilmesi söz konusu olmadığından ihbar tazminatı ödemesi söz konusu olmaz.

(Kaynak: Sezgin Özcan / Sözcü Gazetesi | 10.01.2022)

GÜNDEM