BASINDAN YAZILAR
Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği - MuhasebeTR

Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği

Pandemi ile birlikte bir çok firmanın uzaktan çalışmaya geçtiğini görüyoruz. Uzaktan çalışmayla birlikte hayatımıza evde çalışanlar için iş güvenliği önlemlerinin nasıl alınabileceği konusu girmiş oldu. İşveren, uzaktan çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmekle, gerekli eğitimi vermekle, sağlık gözetimini sağlamakla ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür.

Evde çalışma yaptığımız süre içerisinde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşamamak için yapabileceğimiz bazı çalışmalar vardır. Bu konulara dikkat edilmesi gün içerisinde rahat çalışılmasını ve ilerleyen süreçte kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaşanmamasını sağlayacaktır.

**

Çalışma ortamına dikkat edilmelidir.

* Önce çalışma alanının belirlenmesi ve hazırlanması faydalı olacaktır. Belirli bir odanın belirli bir bölümünün çalışma alanı olarak belirlenmesi ve çalışma masasın da sadece iş için kullanılacak bilgisayar, not defteri vb. araçların bulundurulması sağlanmalıdır.

* İş rutinlerinin belirlenmesi gerekmektedir. İşe başlama saati, işin bitiş saati, dinlenme saatleri vb. planlamaları yapıp bu planlamalar dahilinde çalışmaya özen gösterilmesi sağlanmalıdır.

* Çalışma ortamında yeterli temiz hava olmasına dikkat edilmelidir. Temizlik, hijyen, maske ve mesafe kuralına uyulmalıdır. Pandemi nedeniyle evde misafir kabul edilmemelidir.

* Gürültülü ortam çalışma verimini ve odaklanmayı düşürecektir. Yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınılmalıdır.

* Çalışma için ideal hava sıcaklığı 22 derece civarındadır. Çalışma alanı sıcaklığının uygun olmasına özen gösterilmelidir.

* Ortam aydınlatmasının yeterli olduğundan emin olunmalıdır. Ekrana ışığın yansıması engellenmelidir.

**

Ekranlı araçlarla çalışmalar

Evde çalışma yapılan süre içerisinde kas iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşamamak için yapılabilecek bazı çalışmalar vardır. Bu konulara dikkat edilmesi gün içerisinde rahat çalışılmasını ve ilerleyen süreçte kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaşanmamasını sağlayacaktır.

· Masa düzenine dikkat edilmelidir. Sık kullanılan kalem, mouse, klavye, telefon vb. araçların rahat ulaşım mesafesinde olmasının sağlanması faydalı olacaktır. Bu mesafenin belirlenmesi için kullanılan pratik yöntem iki dirseğiniz masanın üstünde iken yay çizebilirsiniz. Bu yay içerisinde kalan kısım aktif kullanım bölgesidir. Vücudumuz hareket etmeden elimizin ulaştığı maksimum alan ise daha az kullandığımız araçları koymamız gereken alandır.

· Oturuş şekli sandalyeyi tamamen kullanarak dik bir şekilde ve ayaklar yere tam basacak şekilde olmalıdır. Ayaklar yere tam basmıyor ise ayakların altına yükseltici koyulması faydalı olacaktır.

· Dirsekler masanın hizasının biraz üstünde 90-110 derece olmalıdır.

· Bileklerin bükülmeden çalışılmasına dikkat edilmelidir.

· Baş boyun düz olmalıdır. Öne eğik olmamalıdır.

· Monitör çalışma pozisyonuna uygun mesafe ve göz hizasında olmalıdır.

· Bel kısmı desteklenen sandalyeler kullanılmalıdır.

· Laptop yükselticisi kullanılıyorsa ek mouse ve klavye ile birlikte kullanılmalıdır.

Evde çalışmada bunlara dikkat edilmeli

· Sabit olmayan dolaplar ve raflar devrilmemesi için sabitlenmelidir.

· Kablolar takılmaya sebep olmayacak şekilde kullanılmalıdır.

· Çalışma alanında ve etrafta takılıp düşmeye sebep olacak eşyalar bırakılmamalıdır.

· Isı kaynaklarının yanında elektrik kablosu, telefon vb. yanıcı malzeme bırakılmamalıdır.

· İlk yardım malzemeleri ve yangın tüpü bulundurulması faydalı olacaktır.

· Dış izolasyonu deforme olmuş kablolar kullanılmamalıdır.

· Arızalı priz varsa tamiri yapılmadan kullanılmamalıdır.

· Tek hattan çok fazla akım çekilmesine sebep olmaması için çoklu prizlere aşırı yükleme yapılmamalıdır.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 16.04.2021)

GÜNDEM