BASINDAN YAZILAR
Prim affı uygulaması ile ilgili sorular ve cevapları... / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Prim affı uygulaması ile ilgili sorular ve cevapları... / Erdal Aydın

Sigorta prim borcu bulunan işverenler ile Bağ-Kur prim borcu olan sigortalıların borçlarına getirilen prim affından yararlanma için müracaatlar başladı. Bu arada, okuyucularımızdan da konuyla ilgili sorular gelmeye başladı. İşte bu sorulardan bazıları:

* "Herkes sigorta affından bahsediyor. Hangi borçlar af kapsama giriyor? Bunu açık bir şekilde yazar mısınız?" Kayhan Yar-İstanbul
Kamu sektörü ve özel sektör işverenlerinin tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan 2008/Mart ve öncesi dönemlere ilişkin sigorta prim borçları, sosyal güvenlik destek prim borçları, idari para cezası borçları, asgari işçilik fark prim borçları af kapsamındadır. Unutmayınız ki Nisan 2008 tarihi ve bu tarihten sonra tahakkuk eden prim borçları af kapsamı dışında tutulmuştur.

* Ödeme kolaylığı için nereye başvurulmalı?
Ödeme kolaylığı kapsamına giren borçlar için, işyerinin veya sigortalıların bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl ya da Devredilen Sigorta Müdürlükleri'ne başvurmaları gerekmektedir.

* Borçlar kaç taksitte ödenebilecek?
Yapılandırmaya esas olan borçların, en fazla 24 aya kadar taksitle ödenebilmesi mümkün olacak.

* Borcun peşin ödenmesi halinde avantaj nedir?
Borcun peşin ödenmesi halinde, borçlu mevcut gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 85'ini ödemekten kurtulmakta ve başvurduğu ayı takip eden ayda ödeme yaptığı için 1 aylık faiz ödenmemektedir.

* "Taksitli ödemede nasıl bir avantaj vardır? Çoğu kişinin net bir cevap alamadığı bu konu ile ilgili bilgi verirseniz çok memnun olacağım." T.P.-İstanbul
Borçların 12 aya kadar taksitle ödenmesinin istenilmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 55'i, 24 aya kadar taksitle ödenmesinin tercih edilmesi halinde ise yüzde 30'u silinecektir. Taksitle ödemede ayrıca, vade farkı ve teminat aranmayacaktır. Mevcut hacizler ödemeler nispetinde, bankalar ve ihale makamları nezdindeki hacizler ise ilk ödemeden sonra kaldırılacaktır.

* İlk taksit ne zaman ödenecek?
İlk taksit ödeme yükümlülüğü, başvurunun yapıldığı ayı takip eden aydan itibaren başlayacaktır.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 18.06.2008)

GÜNDEM