BASINDAN YAZILAR
Elazığ Depremiyle İlgili Yapılan 'Bağış ve Yardımların İndirimi'ne İlişkin Mevzuat Eksikliği Giderildi..! / Abdullah Tolu - MuhasebeTR

Elazığ Depremiyle İlgili Yapılan 'Bağış ve Yardımların İndirimi'ne İlişkin Mevzuat Eksikliği Giderildi..! / Abdullah Tolu

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin ardından en çok sorulan sorulardan birisi de, deprem nedeniyle yapılan bağış ve yardımların gelir ve kurumlar vergisi matrahlarından indirilip indirilemeyeceği ile ilgiliydi. Çünkü, ciddi tutarlarda bağışta bulunanlar, varsa böyle bir imkândan yararlanmak istiyor.

30 Ocak 2020 tarihinde OgunHaber.com sitesinde yayınlanan "Deprem Yardımı ve Bağışlarınızı Vergi Matrahınızdan İndirebilirsiniz!" başlıklı yazımda; "Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan yardım kampanyalarına makbuz (dekont) karşılığı yapılan ayni ve/veya nakdi bağış ve yardımların tamamının, gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebildiğini (KVK. Mad. 10/e, GVK Mad. 89/10), şu an için Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem nedeniyle Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan herhangi bir resmi yardım kampanyasının söz konusu olmadığını, yardım kampanyası için bir Cumhurbaşkanı Kararı çıkarılması ya da bu konuda bir Genelge çıkarılmasının yeterli olduğunu, bu şekilde yardım kampanyasına yapılan bağış ve yardımların tamamının şirketlerin kurum kazancından; gelir vergisi mükelleflerinin de beyan ettikleri gelirden indirilebileceğini, aksi halde yapılan bağış ve yardımların tamamının indirilemeyeceğini" belirtmiştim.

Konu ile ilgili olarak kamuoyundan ciddi geri dönüşler oldu, açıkçası bu da beni çok sevindirdi, mutlu etti. Bu konuda Cumhurbaşkanımız tarafından bir karar çıkarılarak yardım kampanyası başlatılması hususunda toplumsal bir mutabakat da oluştu.

Cumhurbaşkanımız Her Zamanki Gibi Konuya Duyarlı Yaklaştı, Gereken Kararı Çıkardı!

Cumhurbaşkanımız her zaman olduğu gibi duyarlı davranarak, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen afetzedeler için insani yardım kampanyası düzenlenmesine karar verdi ve buna ilişkin 2093 sayılı Kararı’nı, 12 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınladı.

Söz konusu Karar ile, insani yardım kampanyasının koordinasyonunu yapmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) görevlendirildi. Kararda ayrıca, kampanya kapsamında valilikler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların aktarılması ya da gerçek ve tüzel kişilerce doğrudan bağış yapılması amacıyla kamu bankaları ve özel bankalar nezdinde açılacak hesapların AFAD tarafından duyurulacağını belirtildi.

Yardım Kampanyası Kapsamında AFAD’a Yapılan Bağış ve Yardımların Tamamı Gelir veya Kazançtan İndirilebilecek!

Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz (dekont) karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağış ve yardımların tamamı, gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebiliyor (KVK. Mad. 10/e, GVK Mad. 89/10).

Buna göre, 2093 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen afetzedeler için başlatılan insani yardım kampanyası nedeniyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) yapılan nakdi veya ayni bağışların tamamı, beyanname üzerinde ayrıca gösterilerek şirketlerin kurum kazancından, gelir vergisi mükelleflerinin de beyan ettikleri gelirden indirilebilecek.

Söz konusu Kararın yayınlanması ve yardım kampanyasının başlatılmasıyla beraber, bu kapsamda yapılan bağış ve yardımların tamamının beyan edilen gelir ve kazançtan indirilip indirilemeyeceği konusunda ortaya çıkan tereddütler de giderilmiş oldu.

Depremin Meydana Geldiği Tarih ile Yardım Kampanyasının Başlatıldığı Tarih Aralığında Yapılan ve Bağış ve Yardımlar Ne Olacak?

Bu konuda söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı’nda açık bir düzenleme yok.

Ancak, depremin meydana geldiği  24 Ocak 2020 ile yardım kampanyasının başlatıldığı 12 Şubat 2020 tarihleri arasında geçen süre aralığında valilikler, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımlar ile AFAD’a doğrudan yapılan yardımların,  söz konusu 2093 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında AFAD tarafından açılacak banka hesaplarına bu kurumlar tarafından aktarılması şartıyla, yapılan nakdi veya ayni bağışların tamamının beyanname üzerinde ayrıca gösterilmek suretiyle şirketlerin kurum kazancından, gelir vergisi mükelleflerinin de beyan ettikleri gelirden indirilebileceğini düşünüyorum.  Aksine bir görüş, söz konusu Kararın lafzı ve ruhuna aykırı olur.

Sonuç Olarak;

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 100 Milyon TL civarında yardım toplandı. Söz konusu deprem nedeniyle başlatılan Yardım Kampanyalarına, vatandaşlarımızın yoğun katılımı ve ilgisi hala devam ediyor. Milletimizin bu gibi zor durumlarda toplumsal iş birliği ve dayanışma gücü takdire şayan, gurur verici. Cumhurbaşkanımızın da, 2093 sayılı Kararı çıkararak insani yardım kampanyası başlatması son derece önemli ve değerli.

Söz konusu yardım kampanyası kapsamında AFAD’a yapılan nakdi veya ayni bağışların yüzde 100’ünün beyanname üzerinde ayrıca gösterilerek beyan edilen gelir veya kazançtan indirilmesinin önündeki eksikliğin giderilmesi, bu konuda yaşanan tereddütleri de ortadan kaldırdı.

(Kaynak: Ogün Haber | 14.02.2020)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM