BASINDAN YAZILAR
Talepten Vazgeçilebilir Mi? / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Talepten Vazgeçilebilir Mi? / Ali Şerbetçi

■ Bir belediyede 657 sayılı Kanuna tabi devlet memuru olarak çalışıyorum. Emeklilik hakkımı kazandım ve Ocak ayında emekliliğimi istemeyi düşünüyorum.
Fakat ekonomik şartlar yüzünden geçinemezsem ve pişman olursam diye endişeleniyorum. Dilekçemi verdikten sonra emekli olmaktan vazgeçebilir miyim? T.T.
SGK uygulamalarında emeklilik talebinden vazgeçilmesi, yani tahsis talebinden sarfınazar edilmesi mümkündür. Çünkü SGK tarafından sigortalılara ya da bunların hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için gerekli koşullardan biri "tahsis talebinde bulunmak"tır. Bu talep olmadan, diğer bir ifadeyle sigortalı veya hak sahipleri aylık bağlanmasını yazılı olarak istemedikleri sürece, diğer koşullar sağlanmış olsa bile aylık bağlanması mümkün değildir.
Ancak sigortalı veya hak sahiplerinin aylık talebinde bulunduktan sonra bu taleplerinden vazgeçebilmeleri için öncelikle yazılı olarak bunu SGK'ya bildirmeleri gerekir. Talebin SGK'ya intikal ettiği tarihte aylık bağlama işlemi gerçekleşmemişse, emeklilik talebinden vazgeçilebilir.
Ancak 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin ilk fıkrasının (c) bendine tabi sigortalılar, yani devlet memurları bakımından farklı bir duruma da değinmek gerekir.
Devlet memuru iken kurumları tarafından emekliye sevk onayı alınarak görevleri ile ilişikleri kesilen ve emeklilik belgeleri SGK'ya gönderilenler emeklilik işlemleri sonuçlanmadan kendi iradeleri ile aylık bağlanması taleplerinden vazgeçtiklerini SGK'ya bildirseler bile bu talepleri kabul edilmez ve emeklilik işlemleri sonuçlandırılır.
Bütün bu açıklamalar doğrultusunda, emeklilik dilekçenizi Kurumunuza verdikten sonra görevinizle ilişiğiniz kesildikten sonra emeklilik talebinden vazgeçmenizin mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Ne zaman emekli olurum?
■ Eşim 1975 doğumlu, Eylül 2000 sigorta başlangıçlı, 4500 primi var, yüzde 45 engelli raporu var. Ne zaman emekli olur? 5...646876 Nolu SMS 
Eşiniz, işe girişi ve vergi indirimine göre 19 yıl ve 4240 prim gün şartlarına tabidir. Prim gün şartı tamamlanmış, 19 yıl şartı Eylül ayında dolacak. Bu durumda Eylül ayında emekli olabilme durumu söz konusudur. Hayırlı olsun.

■ 1972 doğumluyum. 01.06.1987 SSK girişim var. Emeklilik için ne kadar daha çalışmam lazım? 5...933954
25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız tamamlanmış. 50 yaşınız 2022 yılında doluyor. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 2022 yılına kadar 5375 prim gün sayınız tamamlanırsa bu tarihte emekli olabilirsiniz..

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 04.09.2019)

GÜNDEM