BASINDAN YAZILAR
Kişisel Koruyucu Donanımlar / Şenay Koçyiğit Özdoğan - MuhasebeTR

Kişisel Koruyucu Donanımlar / Şenay Koçyiğit Özdoğan

Kişisel koruyucu donanım kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kişisel koruyucu donanım; çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazlardır.
Kişisel koruyucu donanım kullanırken; ihtiyacınız olan bütün kişisel koruyucu donanımların temin edildiğinden emin olun. Kullanacağınız kişisel koruyucunun koruma sınırını bilin.
Uygun muhafaza edin, bakımını yapın veya yaptırın, kullanım süresi ve daha sonra uygun çöp konteynerine atın. İşe başlamadan önce bütün gerekli kişisel koruyucu donanım ve aletleri kontrol edin. Düzenli aralıklarla koruyucularınızı kontrol edin. Daha önce başkaları tarafından kullanılmış ve hasarlanmış kişisel koruyucuları derhal değiştirin.
Kişisel koruyucu donanımların kullanılması gerektiğini gösteren uyarı, işaret ve etiketlere dikkat edin. Kullanacağınız kişisel koruyucu donanımın tam ve uygun olduğundan ve düzenli olarak bakımının ve kontrollerinin yapıldığından emin olun. Talimatlarını talep edip öğrenin, gerekli donanımların eğitimini alın. Koruyucularınızı kaybetmeyin, düzenli, amacına uygun kullanarak israfın önüne geçin. Uygun koşullarda düzenli bir şekilde muhafaza edin.

(Kaynak: Aydınlık Gazetesi | 13.05.2019)

GÜNDEM