BASINDAN YAZILAR
Kapıcıya E-Devlet Üzerinden ‘Kolay Sigorta’ Devreye Girdi / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

Kapıcıya E-Devlet Üzerinden ‘Kolay Sigorta’ Devreye Girdi / Okan Güray Bülbül

SGK kapıcıların sigortalı çalıştırılması için apartman yöneticilerine yönelik ‘Kolay İşverenlik’ uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama kapsamında kapıcıların sigorta işlemleri internet üzerinden kolayca yapılabiliyor.

Pek çok apartmanda, apartmanın bakım, onarım, bahçe işleriyle apartman sakinlerinin çarşı-pazar işlerini gören kapıcıların da bütün çalışanlar gibi sigortalı çalıştırılmaları esas. Kapıcıların işverenleri de apartman yönetimleri ve yöneticiler. Ancak apartman yönetimlerinin bu işlemleri aksatmaları söz konusu oluyor.

OTOMATİK HAZIRLIYOR

SGK da bu konuda yönetim ve yöneticileri rahatlatacak önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. ‘Kolay İşverenlik’ uygulamasıyla kapıcıların sigorta işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor. Bu uygulama sayesinde apartman yöneticileri kolaylıkla sigorta işlemlerini yönetebilecekleri gibi ödemeleri de internetten yaparak zaman tasarrufu sağlayabilecek. Uygulama 1 Mart tarihinden itibaren hayata geçti. Ancak henüz işyeri bildirgesi verilmesi işlemleri internet üzerinden yapılamıyor. Bu işlemler tamamlandığında SGK apartman yönetimlerinden işyeri bildirgesi ve işe giriş bildirgesi istemeyecek, başvuru esnasında girilen bilgilere göre bu belgeler otomatik olarak SGK tarafından hazırlanacak.

ŞİFREYİ ALMAK YETERLİ

İşyeri bildirgesi ve işe giriş bildirgesi SGK’ya verildikten sonra uygulamaya erişebilmek için gerekli şifreler e-Devlet'ten alınabiliyor. Apartman yöneticileri şifreleriyle e-Devlet üzerinden ‘Kolay İşverenlik’ sistemine erişebilmek için gerekli şifreleri alabilecekler. İşyeri bildirgesi ve sigortalı işe giriş bildirgesini SGK’ya veren apartman yönetimleri bu belgelerde kapıcının kaç gün çalıştığını ve brüt ücretini bildirecek. SGK bu bilgilere göre her ay aylık prim ve hizmet bildirgesini otomatik olarak hazırlayacak.

İşsizlik maaşı da alabilir

‘Kolay İşverenlik’ uygulaması kapsamında sigortalılık işlemleri apartman yönetimleri tarafından yapılan kapıcılar, kendileri adına ödenen primler çerçevesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabildikleri gibi işsiz kaldıklarında gerekli prim ödeme şartlarını sağlamışlarsa işsizlik maaşı da alabilirler. Yani kapıcının diğer SSK’lı çalışanlardan bir farkı yoktur.

12 ay boyunca 959 lira teşvik

Kapıcı çalıştıran apartman yönetimleri, çalıştırdıkları kapıcı için SGK’ya yüzde 37.5 oranında prim ödemek durumundalar. Apartman yönetimleri çalıştırdıkları kapıcılar için prim teşviklerinden faydalanabiliyor. Son 3 aydır işsiz bir kişiyi kapıcı olarak çalıştırmaya başlayan bir apartman yönetimi, 12 ay boyunca 959.4 TL prim teşviki alabilir. Bunun yanında apartman yönetimlerinden damga vergisi de alınmadığı için teşvik tutarı 978.82 TL’ye çıkıyor.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 11.03.2019)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM