BASINDAN YAZILAR
İşyerinde 1 Hafta Gece 1 Hafta Gündüz Çalışma Yapılabilir Mi? / Didem Okur - MuhasebeTR

İşyerinde 1 Hafta Gece 1 Hafta Gündüz Çalışma Yapılabilir Mi? / Didem Okur

Çalışma şeklimiz 1 hafta 16.00-24.00 ve diğer hafta 24.00-08.00 şeklinde. Yani gündüz hiç gelmiyoruz. İşverenin bizi böyle çalıştırması yasal mı?

Çalışma hayatında "gece" kavramı 4857 sayılı İş Kanunu’nda tanımlanmıştır: En geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen ve her halde en fazla 11 saat süren dönem.

Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlıyorsa, yapılan çalışma "gece çalışması" sayılır. Okurumuzun sorusuna göre; çalıştığı işyerinde iki haftada bir gece çalışması yapılmaktadır.

Sürekli işletilen posta (vardiya) düzenlemesi ile işçilerin bir hafta gündüz, takip eden hafta gece çalıştırılmaları kanunen mümkündür. (4857 sayılı İş Kanunu madde 69/4)

(Aydınlık | 09.01.2019)

GÜNDEM